• یکشنبه ۱۸ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 976-1986-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان:

بنیان نهادن شبکه بهداشت کشور، اساسی‌ترین کار حوزه بهداشت است


رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: بنیان نهادن شبکه بهداشت کشور؛ اساسی‌ترین کار حوزه بهداشت بوده است.


پرویز قزلباش درگفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: یکی از مباحث بسیار مهم بحث سلامت، تدابیر و سیاست‌هایی است که دولت‌ها و حاکمیت‌ها اتخاذ می‌کنند تا بتوانند اقتصاد، درآمد و سلامت مردم را در چارچوبی هدایت کنند که رو به جلو باشد، پیشرفت کند و روز به روز بهتر باشد .


وی افزود: خوشبختانه بعد از انقلاب توجه جدی به حوزه سلامت شده استٰ چه در قانون اساسی که نکات بسیار مهمی در حیطه سلامت دارد و چه در اسناد بالادستی که قوانین و مقرراتی پیش‌بینی شده که سمت و سوی آن، حرکت و جهت‌گیری دولت و حکومت برای تامین سلامت مردم است .


رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان، اساسی‌ترین کار حوزه بهداشت را بنیان نهادن شبکه بهداشت کشور دانست و گفت: این شبکه بسیار اصولی، توسط بزرگان جامعه پزشکی و بهداشت انجام شد که در این راستا، بعد از انقلاب اولین خانه بهداشت به طور رسمی در ایران شکل گرفت و در قالب یک شبکه گسترده در کل کشور تعریف شد که شاغلان در این خانه‌های بهداشت مسئول پیگیری و مراقبت بهداشتی درمانی و ارجاع به مراکز بالاتر هستند.


وی تصریح کرد: به خاطر ساختار بسیار قوی که دانشمندان و خیرخواهان کشور و مردم بنیان نهادند در انجام اصول اولیه بهداشتی در سطح شهر و روستا جزو کشورهای پیشرو هستیم، به طوری که امروز در زنجان، صد درصد خانه‌های بهداشت تکمیل شده‌اند .


قزلباش با بیان اینکه قبل از انقلاب تعداد پزشکان کافی نبود و بیشتر پزشکان موجود بنگلادشی، هندی و یا پاکستانی بودند، اظهار کرد: سلامت مردم توسط دانش‌آموختگان دیگر کشورها به شکل دیگری مدیریت می‌شد و شرایط بهداشتی یا جنبه‌های تبلیغی، و نظر دیگران که بعضا آسیب‌رسان به سلامت مردم بود، اداره می‌شد.


وی افزود: دولت تدبیر و امید ضمن توجه جدی به سلامت مردم سعی کرده است تا هزینه‌های درمان را کاهش دهد و یکی از اهداف خود را بهبود و گسترش سلامت از جهت گسترش تجهیزات پیشرفته در بیمارستان‌ها در بخش‌های ویژه، توجه به کلینیک‌های ویژه و خدمات سرپایی و هم توجه به حاشیه شهرها، به‌عنوان یکی از اولویت‌های حوزه بهداشت قرار داده است که در زنجان نیز در چندسال اخیر، حدود 175 هزار نفر از ساکنان حاشیه شهرها براساس سن و اصول اولیه تحت پوشش سیستم بهداشتی قرار گرفتند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: