• دوشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-5284-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان عنوان کرد:

نشر؛ محلی برای تلاقی خواننده و نویسنده


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: نشر، محلی را برای تلاقی خواننده و نویسنده فراهم می‌کند .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، فاطمه کرباسی در آیین گرامی‌داشت صنعت چاپ و فعالان این صنعت در استان زنجان، اظهار کرد: چاپ از نظر لغوی نقش، اثر و مهر معنا می‌هد و از لحاظ صنعتی، فنی برای تکثیر نقش‌های دوبعدی را بر عهده دارد .


این مسئول ادامه داد: چاپ ابزاری برای نشر است و چون بخش نشر جزو شرح وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، به همین دلیل این وزارتخانه در دو بخش اداره‌کل چاپ و نشر و اداره امور چاپخانه‌ها متولی این صنف در کشور است .


وی افزود: از سال 95 مواد 17 و 18 آیین‌نامه تاسیس و نظارت بر چاپخانه‌ها مورد بازنگری قرار گرفت و تفاهم‌نامه‌ای بین وزاتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صنعت، معدن و تجارت مبنی بر اینکه امر نظارت بر محتوای چاپخانه‌ها با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نظارت بر بخش فنی و صنعتی آن به وزارت صنعت و معدن و تجارت واگذار شود .


این مسئول افزود: هنوز این بخش تفاهم‌نامه به تغییرات قانونی تبدیل نشده و اعتراضاتی از چاپخانه‌داران به این تفاهم‌نامه وجود داشت که مبنی بر این بود که مسئولیت چاپخانه‌ها از وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی خارج و به وزارتخانه دیگری محول شود، در حالی که این تفاهم‌نامه در راستای تقویت و زیربنایی کردن و رفع مشکلات چاپ بخش سخت‌افزارای به وزارت صنعت، معدن و تجارت سپرده شده است .


کرباسی خاطرنشان کرد: صدور مجوز تاسیس و انحلال و نظارت بر فعالیت چاپخانه‌ها برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و چاپ یکی از ابزارهای نشر است و نشر محلی را برای تلاقی خواننده و نویسنده فراهم می‌کند .


وی تصریح کرد: با ظهور کامپیوتر در قرن 21 حوزه نشر هم از تحولات ناشی از آن بی‌بهره نماند و کاربرد آن حوزه چاپ را هم تحت تاثیر قرار داده و این نوع چاپ برای انتشار مطالب برای خوانندگان، پدیده نشر رومیزی را پدید آورده است. همچنین فضای مجازی زمینه‌ای برای انتشار سریع مطالب بدون بهره‌گیری از صنعت چاپ را فراهم کرده است و مخاطب به راحتی می‌تواند از طریق فضای مجازی از مطالب مطلع شود .


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان یادآور شد: نوع بسته‌بندی کالاها به عنوان مشکل اصلی تولیدکنندگان محسوب می‌شود که حوزه چاپ می‌تواند در حوزه بسته‌بندی تجدید نظرهای داشته باشد و امیدواریم با چاپ کتاب با کیفیت بالا و بسته‌بندی حرکت جدیدی در بحث صنایع‌دستی به خصوص مس آغاز شود .


در ادامه، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان زنجان ضمن تبریک روز صنعت چاپ گفت: علی‌رغم فشارهای موجود چاپخانه‌داران تلاش می‌کنند تا این واحدها را فعال نگه دارند .


حسین ندرلو ادامه داد: از سال 92 اتحادیه چاپخانه‌داران از اتاق اصناف جدا شد و به صورت مستقل و همراهی ارگان‌های ذی‌ربط فعالیت خود را ادامه می‌دهد و تعداد واحدهای فعال حوزه چاپ در استان از 70 واحد به 130 واحد رسیده است که در 15 رسته فعالیت می کنند .


به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از چاپخانه‌داران پیشکسوت و نمونه استان زنجان تجلیل شدند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: