• سه شنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 976-7091-5
  • خبرنگار : 28018
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

آموزش‌های مصرف بهینه آب به کشاورزان ارائه شود


نماینده عالی دولت در استان زنجان تاکید کرد: آموزش‌های مصرف بهینه آب به کشاورزان ارائه شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری زنجان، اسدالله درویش‌امیری در آیین شکرگزاری برداشت گندم در شهرستان خدابنده، با اشاره به اینکه در سال گذشته برای خرید 195 هزار تن گندم، 250 میلیارد تومان در سطح روستاهای استان توزیع شد، گفت: امسال تاکنون 290 میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده و 300 میلیارد تومان دیگر نیز باید در اسرع وقت به کشاورزان پرداخت شود که امسال برکت این 600 میلیارد تومان با عنایت خداوند به سفره کشاورزان استان می‌رسد.

 

وی افزود: کشاورزان و روستائیان را تامین کننده اصلی غذای 81 میلیون جمعیت کشور دانست و گفت: مسئولیت اصلی تولید غذای جمعیت کشور عمدتا بر عهده روستائیان و فعالان حوزه کشاورزی صنعتی است که در مناطق روستایی به فکر تولید غذای مردم جامعه‌اند.

 

این مسئول با اشاره به اینکه در سال 95 حدود 340 هزار تن گندم و در سال 96 حدود 195 هزار تن خرید تضمینی گندم از کشاورزان استان صورت گرفته است، گفت: خوشبختانه امسال میزان خرید تضمینی گندم در استان زنجان به 450 هزار تن رسید.

 

استاندار زنجان با بیان اینکه امروز در بخشی از اراضی مکانیزه استان بیش از 6 تا 8 تن گندم برداشت می‌شود، یادآور شد: در گذشته سازمان غله قدرت و توان خرید میزان زیاد گندم را نداشت ولی خوشبختانه امروز امکان ذخیره‌سازی گندم و ظرفیت سیلوهای استان بیش از 100 هزار تن افزایش یافته است.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان ادامه داد: میزان مصرف سالانه گندم در استان زنجان حدود 80 هزار تن است ولی خرید ۴۵۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان در سال‌جاری معادل گندم مورد نیاز مردم استان طی مدت 6 سال است.

 

وی، میزان اراضی مستعد استان که دارای قابلیت اتصال به سیستم مکانیزه است، حدود 124 هزار هکتار اعلام و تصریح کرد: تا پیش از سال 92 تنها 30 هزار و 962 هکتار از اراضی کشاورزی استان زنجان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده بود که این میزان از سال 92 تاکنون به میزان 21 هزار تن افزوده شده است.

 

درویش‌امیری در ادامه به کمبود منابع آبی در استان و کشور اشاره و تاکید کرد: باید از منابع آبی محدودی که در اختیار داریم، درست و صحیح بهره‌برداری کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه سازمان جهادکشاورزی باید به کشاورز بیاموزد که از منابع آبی محدود، حداکثر استفاده بهینه را داشته باشد و محصولاتی که نیاز به آب کمتری دارد کاشته شود و مسیرهای انتقال و توزیع آب کانال‌کشی شود تا آب به هدر نرود و از سرمایه عظیم‌مان در حوزه آبی حداکثر استفاده را بکنیم.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان تصریح کرد: وظیفه داریم راه صحیح مصرف آب را به کشاورزان و تولیدکنندگان بیاموزیم و جهادکشاورزی باید در این زمینه همراه کشاورزان باشد.

 

وی با بیان اینکه امسال با لطف خدا و مجاهدت کشاورزان و همت حوزه کشاورزی استان و کشور، رکورد تولید و خرید گندم در استان زنجان شکسته شد و سهم قابل توجهی از نیاز کشور تامین شده است، افزود: علاوه بر باران بهاری، سیاست‌گذاری دولت، حمایت و همراهی جهادکشاورزی و حمایت مالی که دولت برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین در روستاها داشت، همگی در افزایش میزان تولید محصولات کشاورزی موثر بوده است و امیدواریم همین روند در سال آینده هم تکرار شود.

 

استاندار زنجان با یادآوری خسارت‌های سنگین ناشی از سرمازدگی طی فروردین و اردیبهشت امسال، اظهار کرد: علی‌رغم سرمازدگی محصولات در ماه‌های آغازین امسال، خداوند بزرگ بارش‌های بهاری را نصیب کشاورزان کرد تا آزردگی را از چهره تلاش‌گر آنان بگیرد.

 

وی با اشاره به اینکه جشن شکرگزاری گندم به دلیل تشکر از عنایات خداوند برگزار شده است، ادامه داد: اکنون که شاهد لطف خدا در این حوزه هستیم به دلیل روح بلند مردم روستانشین است، کشاورزان و روستائیان با دل‌های پاک خود با خدا ارتباط دارند و زرق و برق زندگی مدرن شهری در روحیه آنان نفوذ نکرده، بلکه با چهره‌های سخت‌کوش و مصمم و با ایمان و توکل قلبی بر خدا تلاش می‌کنند.

 

درویش‌امیری با اشاره به ضرورت حمایت و پیگیری مطالبات مردم از سوی مسئولان، خاطر‌نشان کرد: فلسفه وجودی مسئولان به مردم بستگی دارد و هر مدیری که از مردم فاصله بگیرد و روح مردم‌مداری و مردم‌محوری در وجودش نباشد نیات دیگری دارد و به منزله جسمی متحرک و بدون حیات است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: