• پنجشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-14414-5
  • خبرنگار : 28003
  • منبع خبر : ----

اجرای فاز اول طرح تفكيك زباله از مبدا پسماندهای خشك شهری


مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری زنجان گفت: فاز اول اجرای طرح تفكیك زباله از مبدا پسماندهای خشك شهری در شهرك‌های شمالی شهر زنجان آغاز شده و به مرور توسعه خواهد یافت.


هاشم نجفی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: فاز اول طرح تفكیك پسماندهای خشك از مبدا در زنجان پس از انعقاد قرارداد وارد فاز اجرایی شد و در این طرح كه در شهرك‌های شمالی زنجان اجرا می‌شود، همزمان با جمع‌آوری پسماندهای خشك توسط پیمانكار، آموزش و فرهنگ‌سازی برای شهروندان در قالب خانوارهای مسكونی، مدارس، مساجد، ادارات و ... نیز انجام می‌شود .


مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری زنجان ادامه داد: جمع‌آوری پسماندها به دو شكل صورت می‌گیرد، یكی جمع‌آوری از درب منازل و طی تماس شهروندان با شماره‌های این انجمن و روش دوم تحویل پسماندهای خشك در غرفه‌های بازیافت كه در محل‌های خروجی شهرك‌های شمالی جانمایی شده است .


وی با اشاره به اینکه از سایر برنامه‌ها می‌توان به توزیع سطل‌های تفكیك كاغذ، پلاستیك، فلز و نان خشك برای شهروندان و مراكز درخواست‌كننده اشاره کرد٬ افزود: توزیع بروشور و كیسه‌های مخصوص پسماند خشك از دیگر اقدامات است‌ .


نجفی اضافه کرد: اهدای اقلام فرهنگی و تشویقی به شهروندان كه در جهت آشنایی بیشتر با طرح و ایجاد انگیزه در مشاركت ایشان صورت می‌گیرد، سازماندهی چرخ‌دستی‌ها نیز از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده در این طرح است .


وی با بیان اینکه برگزاری برنامه‌های متنوع جهت فرهنگ‌سازی و آموزش شهروندی در مساجد، مدارس، فرهنگسراها و ...، فعالیت خیرخواهانه مانند اهدای ویلچر توسط پیمانكار كه از محل جمع‌آوری این پسماندها تامین می‌شود٬ افزود: مشاركت و همكاری شهروندان در این طرح بسیار حائز اهمیت است .


این مسئول عنوان کرد: سرانه تولید پسماند در شهر زنجان برای هر نفر حدودا 800 گرم برآورد شده است كه با توجه به استانداردهای جهانی تقریبا دو برابر است و با توجه به معضلات بسیار زیاد بهداشتی و محیط زیستی كه تولید روزافزون زباله به وجود می‌آورد .


نجفی اضافه کرد: هزینه‌های بالای مدیریت پسماند به خصوص در بخش جمع‌آوری و حمل آن‌ها، اجرای موفق طرح تفكیك از مبدا و همكاری شهروندان كمك بسیار شایانی در كاهش مخاطرات و هزینه‌ها را به دنبال خواهد داشت .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: