• سه شنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-984-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

رئیس شورای ملی زیتون ایران هشدار داد:

راه‌اندازی شبکه رانت‌خواری به واسطه واردات روغن زیتون با ارز دولتی


رئیس شورای ملی زیتون گفت: واردات روغن زیتون با ارز 4200 تومانی، شبکه رانت‌خواری عظیمی را راه‌اندازی خواهد کرد.

 

مهدی عباسی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: متاسفانه این روزها شاهد آن هستیم که عده‌ای سودجو به دولت پیشنهاد داده‌اند که روغن زیتون را با ارز دولتی وارد کنند؛ در واقع واردات روغن زیتون با ارز بازار ثانویه مشکلی ندارد ولی اگر همین واردات با ارز دولتی صورت بگیرد، قیمت هر کیلوگرم از آن به 15 هزار و 900 تومان کاهش می‌یابد و این در حالی است که تولیدکننده داخلی روغن زیتون خود را با ارز آزاد تولید می‌کند.

 

وی ادامه داد: در صورت موافقت دولت و واردات روغن زیتون با ارز 4200 تومانی، به صورت غیر مستقیم به کشورهایی که صادرکننده روغن زیتون به ایران خواهند بود یارانه می‌دهیم و همین مساله در نهایت عامل سرکوب تولید داخلی خواهد بود.

 

عباسی تصریح کرد: با توجه به این‌که امروز دلار به 16 هزار تومان رسیده و نرخ ارز دولتی 4200 تومان است، با واردات روغن زیتون با چنین شرایطی تولیدکنندگان داخلی جایگاه خود را کاملا از دست می‌دهند و به تولید کنسرو زیتون روی می‌آورند. در حالی که روغن زیتون مهم‌ترین فرآورده میوه زیتون به حساب می‌آید و کشور ظرفیت فروش این حجم از کنسرو تولیده شده را نخواهد داشت.

 

رییس شورای ملی زیتون ایران خاطرنشان کرد: در اثر واردات روغن زیتون با ارز دولتی، یارانه زیادی به کشورهای مقابل تعلق می‌گیرد. در حالی که اگر 50 درصد از این مبلغ به تولیدکنندگان داخلی پرداخت شود، ایران می‌تواند 100 درصد از نیاز داخل را تامین کند. علاوه بر این، در شرایطی که کشور با نوسانات ارز مواجه است، با واردات روغن زیتون با ارز دولتی شبکه‌ای در کشور ایجاد می‌شود که ارز داخلی را به کشورهای تولیدکننده روغن زیتون انتقال خواهد داد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: