• چهارشنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-987-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

منتقد و پژوهشگر موسیقی:

خروجی موسیقی استان زنجان دچار مشکل است


منتقد و پژوهشگر موسیقی اظهار کرد: خروجی موسیقی استان زنجان دچار مشکل است و به زودی شاهد مرگ موسیقی در استان خواهیم بود.


محمدجواد صحافی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه یکی از خاصیت‌های موسیقی در ایران و سایر کشور‌های آسیایی نظیر ژاپن و یونان این است که جدای از موسیقی کلاسیک، یک موسیقی فولکلور نیز دارد، گفت: گستردگی موسیقی قومی در ایران به دلیل تنوع جغرافیایی که وجود دارد، بسیار زیاد است که نمونه آن را می‌توان در نواحی آذربایجان موسیقی آذری، کردستان موسیقی کردی، جنوب موسیقی بندری و در بلوچستان موسیقی ترکمن رواج دارد.


وی ادامه داد: استان زنجان نیز مطابق سایر استان‌ها یک موسیقی محلی دارد که این موسیقی در کنار موسیقی کلاسیک و پاپ قرار همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد هر چند که توجه به انواع موسیقی کلاسیک و پاپ در استان کمتر صورت می‌گیرد.


این منتقد با اشاره به اینکه موسیقی محلی هر شهری هویت و اصالت آن شهر است و به‌نوعی موسیقی ملی کشور محسوب می‌شود، افزود: موسیقی محلی استان زنجان آشیقی همچنان با وجود کاستی‌ها در استان فعالیت دارد و مخاطبان خود را دارد.


صحافی خاطرنشان کرد: موسیقی آشیقی را صرفا معطوف زنجان نکنیم؛ چرا که این موسیقی مختص محدوده آذربایجان است و نگاه قومیتی را در این زمینه کنار بگذاریم و یک نگاه جغرافیایی در این زمینه داشته باشیم.


این مسئول افزود: نوآوری در موسیقی محلی اگر در چارچوب و سیستم خود باشد قابل اجرا است و استاد این امر در موسیقی ایرانی شجریان است که با پایبندی بر اصول و چارچوب موسیقی ایرانی توانسته است نوآوری‌های زیادی را در موسیقی ایجاد کند. اما در صورتی که خارج از اصول و چارچوب باشد در واقع موسیقی دچار پس رفت می شود و اصالت خود را از دست می دهد.


وی افزود: در استان زنجان در انواع مختلف موسیقی دچار مشکل هستیم   و سطح نوازندگی ما در استان زنجان دچار مشکل است و به زودی شاهد مرگ موسیقی در استان خواهیم بود.


منتقد و پژوهشگر موسیقی تصریح کرد: با وجود 16 آموزشگاه موسیقی موجود در استان زنجان و بالغ بر 300 مربی آموزشی متاسفانه هیچ خروجی در استان وجود ندارد و باید در این زمنینه آسیب شناسی شود.


صحافی گفت: وجود جو متشنج در فضای موسیقی استان و عدم همکاری آموزشگاه ها با هم و وجود تضاد ها در این زمینه موجب شده است تا موسیقی استان چندان پیشرفتی نداشته باشد و باید دراین زمینه آموزشگاه ها با هم همسو شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: