• چهارشنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 977-1585-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

کارشناس امور دینی:

نباید از جایگاه سالمندان در جامعه غافل شد


کارشناس امور دینی گفت: با سالمندان نباید به گونه‌ای رفتار شود که خیال کنند سربار جامعه هستند، بلکه با احترام باید مکارم اخلاقی را در مقابل این قشر از جامعه رعایت کرد .


حجت‌الاسلام سیدعلی موسوی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: زندگی انسان به سه دوره کودکی، جوانی و کهنسالی تقسیم می‌شود. در دین مبین اسلام برای هر یک از این دوران برنامه جامعی ارائه شده است که حول محور ایمان و تقوای الهی می‌چرخد .


وی افزود: نیمی از جامعه کنونی را قشر سالمند به خود اختصاص داده است، در نتیجه در یک جامعه‌ با سالخوردگان از روی احترام و در جامعه‌ای دیگر با آنان غیر محترمانه برخورد می‌شود که چنین رفتاری برخاسته از فرهنگ است که در جوامع مختلف متفاوت است .


موسوی تصریح کرد: درباره مهربانی اسلام نسبت به سالمندان احادیث زیادی وجود دارد. خداوند متعال در قرآن می‌فرمایند: «[ای انسان] پروردگارت فرمان داده است که جز او را نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید هر گاه یکی از آن‌ها و یا هر دوی ایشان نزد تو به سن پیری برسند أف به آنان مگو و بر سر ایشان فریاد مزن و آنان را از خود مران و با سخنان محترمانه با آن دو سخن بگو. و بال تواضع و مهربانی را برای آن‌ها فرود آور و بگو پروردگارا بدیشان مرحمت فرما همان گونه که آنان در کوچکی مرا تربیت و بزرگ کردند.


این کارشناس در ادامه گفت: در توضیح این آیه‌ در تفسیر المراغی آمده که وقتی خدا به شما نیکی خواهد کرد که با پدر و مادرتان نیک‌رفتار باشید .


وی خاطرنشان کرد: سالمندانی که در خانواده‌ها حضور دارند غالباً پدر و مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ هستند که نسبت به برخورد اعضای خانواده اعم از پسران و دختران در اسلام سفارش‌های زیادی شده است که با نیکی با آنان رفتار کنند، که هم از جنبه مادی و هم از جنبه معنوی به آنها توجه فراوان شود .


موسوی تصریح کرد: از موارد احترام به پدر و مادر می‌توان به برخاستن از روی احترام به هنگام ورودشان، یا بوسیدن آنان اشاره کرد. همچنین در محافل و مجالس جا دادن به سالمندان و حتی برخاستن به قصد احترام برای آنان جزو مکارم اخلاقی به شمار می‌آید که باید بدان واقف بود .


وی یادآور شد: سالمندان گذشته عضوی از خدمت‌گزاران جامعه بوده‌اند و دینی بر جامعه دارند و نباید سربار جامعه قلمداد شوند و برای ملاحظه مسائل روحی آنان لازم است در مسائل مهم جامعه با سالمندان مشورت شود تا احساس نکنند که جامعه آنان را ترک کرده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: