• سه شنبه ۱۰ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-1687-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

شکل کتاب در گذر زمان تغییر می‌کند


رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: شکل کتاب در گذر زمان تغییر می‌کند .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمد سلگی در حاشیه نهمین نمایشگاه بزرگ کتاب زنجان با حضور در غرفه ایسنا، با اشاره به اینکه حیات کتاب فراتر از برگزاری نمایشگاه‌های کتاب است، گفت: علی‌رغم اینکه فضای مجازی همچنان فعالیت خود را پررنگ ادامه می‌دهد اما جایگاه کتاب کاغذی همچنان محفوظ است و کتاب‌های الکترونیکی نمی‌توانند جایگاه کتاب‌های کاغذی را مخدوش کنند .


وی ادامه داد: اما آنچه که در اصل برای حوزه فرهنگ و هنر اهمیت پیدا می‌کند فرهنگ کتابخوانی است و دغدغه این حوزه منوط به کتاب کاغذی و الکترونیکی نیست .


رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در طی دو سال گذشته سعی شده است سالن‌هایی برای کارهای دیجیتال در نظر گرفته شود و ناشران تولیدات کتاب‌های الکترونیکی در این غرفه‌ها حضور پیدا کنند و امید است هر سال بر تعداد این غرفه‌ها افزوده شود .


سلگی با اشاره به اینکه شکل کتاب در گذر زمان تغییر می‌کند، گفت: کتاب‌های دیجیتالی مختلفی در حال تولید است که صوت و موسیقی پس‌زمینه دارد و در واقع چند رسانه‌ای است و قابلیت استفاده در هر موقعیتی را دارد .


این مسئول افزود: در حال حاضر از کتاب‌های گویا حمایت می‌شود و این‌گونه کتاب‌ها متناسب با سلیقه ناشر در حال افزایش است .


وی با اشاره به اینکه دغدغه ما باید مطالعه مردم باشد نه نوع کتاب مورد استفاده آن‌ها، گفت: در طی سال‌های گذشته کتاب‌های گویا رونق پیدا کرده‌اند و مهم افزایش سرانه مطالعه است، نه نوع کتاب مصرفی .


سلگی در پاسخ به این سئوال که آینده کتاب‌های کاغذی را چگونه می‌بینید، افزود: کتاب در گذر زمان تغییر شکل می‌دهد، چنانچه پیش از این کتیبه‌های سنگی در بدو زندگی انسانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروز نیز با توجه به اینکه بریدن درخت‌ها برای تهیه کاغذ می‌تواند موجب آسیب‌های محیط زیستی شود، ممکن است نوع کاغذ آن تغییر کند؛ چنانچه امروز از بافت‌های علفی و پوشال در تهیه کاغذ استفاده می‌کنند و یا حتی ممکن است نوع رسانه‌ای آن تغییر کند و به شکل دیجیتال، کتاب PDF و یا کتاب‌های گویا در بیایند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: