• چهارشنبه ۱۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-3584-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

/گشتی در میانه شهر/

وضعیت نرخ ارز در بازار زنجان


دلار مهرماه را با نرخ بیش از 15 هزار تومان آغاز کرد و در روز چهارم مهر به قیمت عجیب و غریب 19 هزار تومان نزدیک شد؛ اما طی روزهای اخیر و به‌ویژه از روز نهم مهرماه ریزش قیمت دلار شدت گرفته و با هجوم دلارهای خانگی به بازار، قیمت دلار در پایان روزهای نهم و دهم مهرماه به کمتر از 13 هزار تومان رسیده است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، از دو روز پیش قیمت طلا، سکه و ارز در بازار دچار سیر نزولی شد و بسیاری از افرادی که در ماه‌های اخیر به ‌دنبال افزایش نرخ ارز و سکه اقدام به خرید کرده بودند برای رهایی از ضرر کاهش قیمت‌ها در تلاش برای فروش ارز خریداری شده به صرافی‌ها و دلال‌های ارز هستند.

 

در زنجان، در چهارراه انقلاب و درداخل و مقابل پاساژ تهران از صبح دیروز تا همین لحظه مملو از جمعیتی است که یا آمده‌اند دلار بفروشند یا بخرند و این جمله مدام توسط مردم از دلالان پرسیده و تکرار می‌شود که ارزان‌تر از این هم می‌شود؟ و آن‌ها هم می‌گویند هیچ چیز معلوم نیست.

 

مسئول یک واحد صرافی مجاز در زنجان با بیان اینکه در این شهر فقط 4 صرافی با مجوز صنفی رسمی فعالیت می‌کند، می‌گوید: در حال حاضر در بازارهای رسمی ارز استان، دلار در حدود 14 هزار تومان الی 14 هزار و 500 تومان خریداری و به قیمت 15 هزار تومان فروخته می‌شود.

 

وی می‌افزاید: علاوه‌بر افرادی که در داخل و مقابل پاساژ به خرید و فروش می‌پردازند، در مغازه‌های اطراف پاساژ نیز ارز خرید و فروش می‌شود و حتی شاهد آن بودیم که دلارهای تقلبی به برخی فروخته شده بود به همین دلیل مردم عادی برای خرید بهتر است به صرافی‌های مجاز مراجعه کنند.

 

این صراف با اشاره به خریداران خانگی ارز، اظهار می‌کند: این افراد ارز را خریداری و نگاهداری می‌کنند و انتظار دارند به مرور زمان قیمت‌ها افزایش یابد در حالی که فعالان حرفه‌ای این بازار خرید و فروش را با توجه به سیگنال‌های واقعی آن انجام می‌دهند و سود می‌برند.

 

همه به جز خبرنگاران

 

در بازار رسمی نیز صرافانی بودند که در پرسش خبرنگار در رابطه با خرید و فروش ارز، اظهار بر عدم خرید و فروش داشتند ولی برای سایر شهروندان و متقاضیان خرید و فروش را انجام می‌دادند.

 

رفتار مشابهی نیز توسط طلافروشان دیده می‌شد ولی در مجموع مغازه‌های طلافروشی یکی‌درمیان تعطیل بودند و طلا و سکه‌ای را نمی‌خریدند و نمی‌فروختند که البته اعلام نشدن قیمت طلا و سکه تا ظهر خود مزید بر علت شده است و گفته می‌شود، زمانی که نوسان در بازار طلا بسیار باشد، نرخ مصوب بسیار دیر اعلام می‌شود که خود موجب سرگردانی شده است.

 

بانک‌ها هم خریدارند

 

طبق مشاهدات، شعبات ارزی بانک‌ها نیز خرید و فروش ارز را انجام می‌دادند به طوری که یکی از بانک‌ها دستور بر خرید بالای 5000 دلار دارد ولی در بانک‌ها مشتریان چندانی دیده نمی‌شود.


گزارش میدانی از: پریسا یوسفی ـ خبرنگار ایسنا (منطقه زنجان)


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: