• شنبه ۲۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-3187-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر


یک شاعر اظهار کرد: جوهره‌ شعری حافظ عشق است که در همه زمان‌ها و مکان‌ها شناخته شده است.


هادی وحیدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به روز بزرگداشت حافظ، اظهار کرد: حافظ شاعری است که راهنمای فرهنگ دیروز و امروز ایران و ایرانی است.


وی ادامه داد: حافظ مهم‌ترین شاعری است که از قرآن تاثیر ساختاری گرفته است، این در حالی است که همواره بالغ بر هزار سال ادبیات شکوهمند فارسی ایران با قرآن و حدیث عجین بوده است و همه شاعران و نویسندگان از قرآن بهره جسته‌اند.


این شاعر افزود: تاثیری که حافظ از قرآن گرفته است بسیار متفاوت از تاثیری است که دیگر شاعران از قرآن گرفته‌اند و مسبب این امر عجین بودن حافظ از 5 سالگی با قرآن بوده است.


پژوهشگر حوزه ادبیات خاطرنشان کرد: وجه تشابه قرآن و حافظ در این است که اشعارش را خود حافظ جمع نکرده است و در طی زمان به وسیله شاعران دیگر اشعارش جمع‌آوری شده است.


وی افزود: حافظ شاعر سبک عراقی بوده است و تاثیری که حافظ در شعر پس از دوره خود گذاشته است بسیار مشخص است و در پیش از حافظ سبک شعری خراسانی بوده است که در سبک خراسانی عنصر اصلی شعر تشبیه است ولی در دوره حافظ تاثیر قرآن و حدیث به شکل استعاری در شعر افزایش می‌یابد.


وحیدی اظهار کرد: برخی از شاعران معتقدند ریشه سبک هندی را می‌توان در اشعار حافظ دنبال کرد؛ چرا که در این سبک جزئی نگری بسیار دیده می‌شود و حافظ در اشعار خود جزئی‌گری را دارد.


وی در پاسخ به این سئوال که چه ویژگی خاصی موجب می‌شود تا اشعار حافظ به زبان‌های دیگر ترجمه شود، گفت: در ترجمه اشعار حافظ مطمئنا شعر ماهیت ساختاری و زبانی خود را از دست می‌دهد و این نگاه حافظ است که با ترجمه به مخاطب سایر زبان‌ها منتقل می‌شود و جوهره‌ شعری حافظ عشق است که در همه زمان‌ها و مکان‌ها شناخته شده است.


این پزوهشگر افزود: حافظ در پنج عنصر شعری که شامل تخیل، زبان، فرم و موسیقی و عاطفه است در یک سطح قرار دارد و همین ویژگی موجب شده است که این شاعر ماندگار شود.


وی افزود: در دنیای امروز برای آشنا کردن مخاطبان دنیا با فرهنگ متعالی ایرانی می‌توان حافظ و فردوسی را به آنان شناساند؛ چرا که این دو اثر اگر چه با نقدهایی هم روبه‌رو است به فرهنگ اصیل ایرانی نزدیک‌تر است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: