• شنبه ۲۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-1886-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان:

42 درصد مرگ و میر در زنجان ناشی از بیماری‌های قلبی است


معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: ۴۲ درصد از مرگ و میر در سطح استان زنجان ناشی از بیماری‌های قلبی است.


محمدرضا صائینی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه بیماری‌های قلبی - عروقی به جهت اینکه به‌عنوان اولین علت مرگ و میر در سطح کشور هستند، از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: ۴۲ درصد از مرگ و میر در سطح استان زنجان نیز ناشی از بیماری‌های قلبی یا مرتبط با آن است که ریزفاکتورهایی نظیر پرفشاری خون، دیابت، مصرف دخانیات و چاقی و اضافه وزن بر روی آن تاثیرگذار است.


وی ادامه داد: برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی می‌توان اقداماتی انجام داد. اصلاح شیوه زندگی افراد می‌تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند و از جهتی دیگر برای برخی از این بیماری‌ها به جهت اینکه تحت اختیار فرد نیست، کاری نمی‌توان انجام داد .


صائینی با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد مشکلات مربوط به قلب با اصلاح شیوه زندگی برطرف می‌شود، افزود: فعالیت بدنی مناسب، تغذیه مناسب و کاهش استرس و عدم مصرف دخانیات از معیارهای تغییر شیوه زندگی است که می‌تواند در جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی نقش داشته باشد .


وی با بیان اینکه فعالیت بدنی مناسب می‌تواند عامل کاهش بیماری‌های قلبی باشد، گفت: اگر افراد روزانه نیم ساعت به فعالیت بپردازند، مطمئنا از بروز بیماری‌های قلبی تا میزان بالایی جلوگیری می‌شود. این فعالیت نیم‌ساعته می‌تواند در سه تایم ۱۰ دقیقه‌ای صورت گیرد و به‌گونه‌ای باشد که ۱۰ تا ۱۵ درصد ضربان قلب را افزایش دهد .


معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان با اشاره به این موضوع که در افرادی که مسن هستند یا افرادی که زمینه بیماری دارند، این نیم ساعت باید توسط پزشک مشاوره داده شود تا مشکلی پیش نیاید، تصریح کرد: ورزش و فعالیت بدنی مناسب می‌تواند تا میزان بالایی از چاقی افراد جلوگیری کند و چربی خون را کاهش دهد. همین امر موجب کاهش بیماری‌های قلبی خواهد بود .


این مسئول افزود: میزان شیوع پرفشاری خون در استان زنجان بالغ بر 22 درصد است و این وضعیت در سطح کشور برابر با 27 درصد است و وضعیت دیابت در استان زنجان بالغ بر 7.3 درصد است، این در حالی است که آمارهای کشوری در حدود 12 درصد است و درصد چاقی در استان بالغ بر 20 درصد در حالی که این آمار در سطح کشور بالغ بر 23 درصد است.


صائینی با اشاره به اینکه میزان هایپرکلسترول در استان 25 درصد است، در حالی که این میزان در سطح کشوری بالغ بر 28 درصد است و میزان مصرف دخانیات 13 درصد است؛   در حالی که میانگین کشوری بالغ بر 14 درصد است. همچنین درصد مصرف روزانه  نمک در استان زنجان 7.5 درصد و در سطح کشور 11 درصد است که این آمار نشان از این دارد که وضعیت استان نسبت به میانگین کشوری وضعیت بهتری است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: