• یکشنبه ۲۲ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-3387-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

«زن پارچه‌ای» از دغدغه‌های جامعه سخن می‌گوید


یک شاعر اظهار کرد: شاعر باید مشکلات و دغدغه‌های مردم و جامعه خود را در شعرش بیان کند.


نیر فرزین در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه مجموعه شعر «زن پارچه‌ای» شعرهای پنج سال اخیر من است که در این مجموعه گردآوری شده است، گفت: این مجموعه توسط انتشارات آنیما اخیرا به چاپ رسیده است و دارای دو دفتر است که یک دفتر آن شامل شعرهای سیاسی من با عنوان «از حرمسرای شاه گریخته‌ام» و دفتر دوم شعرهای اجتماعی من با عنوان «زن پارچه‌ای» است.


وی ادامه داد: این کتاب 72 صفحه‌ای، حدود 34 شعر نو را در خود جای داده است و اسم کتاب از یکی از شعرهای فصل دوم با عنوان زن پارچه‌ای گرفته شده است.


این شاعر جوان افزود: شاعر باید مشکلات و دغدغه‌های مردم و جامعه خود را در شعرش بیان کند و در بیان این مشکلات نباید سطحی‌نگر باشد.


فرزین خاطرنشان کرد: پس از وقوع هر اتفاق و حادثه‌ای در جامعه شاعران می‌توانند از این حادثه استفاده برده و این اتفاق را در شعرهای خود بگنجانند و معمولا شاعرانی در این زمینه موفق عمل می‌کنند که پس از گذشت مدت زمانی به این موضوع بپردازند؛ چراکه زمان بسیاری از حقایق را بازگو می‌کند و شاعر می‌تواند به دور از هیجانات   به شعرگویی در این زمینه بپردازد.


وی خاطرنشان کرد: عصر حاضر دیگر عصر شعرهای عاشقانه نیست و به نظر می‌رسد شاعر امروزی باید از خود جدا شود و به گفته نیما یوشیج در اشیا یا جاندار سوژه حلول کند و تمام زخم و دردها و زیستش را تجربه، سپس به خود بازگردد و بنویسد؛ در واقع شعر با از دور تماشا کردن، متولد نمی‌شود.


این شاعر افزود: کتاب شعر خود را به صورت مستقل به چاپ رسانده‌ام و موضوعی که برایم جالب توجه بود، این است که شعرهایم بدون هیچ ممیزی به چاپ رسید و مجوز گرفت.


وی با اشاره به نقش کلیدی زن در آثارش، گفت: هر فردی به تبع تفکرات و تجربه و زیستش، برداشتی متفاوت خواهد داشت، در واقع مخاطب خود در فرایند تاویل متن مشارکت دارد و البته نگاه زنانه در اشعار من وجود دارد. اگر چه بیشتر سوژه‌های من مسائل انسانی هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: