• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 978-391-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان:

ساخت و سازهای غیرمجاز در مسیر سیلاب‌ها از معضلات اساسی است


مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: ساخت و سازهای غیرمجاز در مسیر سیلاب‌ها از معضلات اساسی کشور است .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، علی باقری در جلسه مدیریت بحران شهرستان خرم‌دره با بیان اینکه وقوع حوادث و بلایای طبیعی یکی از دغدغه‌های زندگی مردم به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه است، عنوان کرد: بلایای طبیعی ممکن است روند توسعه را در کشورهای در حال رشد تحت تاثیر قرار دهد .


وی با اشاره به اینکه روند وقوع حوادث طبیعی در سال‌های اخیر بیشتر بوده است، ادامه داد: به لحاظ انجام اقدامات لازم از جمله مدیریت بحران و آموزش خسارات پایین آمده است .


این مسئول با اشاره به اینکه ایران جزو  ۱۰ کشور بلاخیز جهان است، اظهار کرد: از ۴۰ نوع بلایای طبیعی، ۳۱مورد در کشور ما اتفاق می‌افتد.


باقری با اشاره به اینکه یک درصد جمعیت جهان متعلق به کشورمان است، افزود: ۶ درصد بلایای طبیعی جهان در ایران اتفاق می‌افتد .


وی با بیان اینکه اموری از قبیل ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم رودخانه‌ها، سیلاب، مصرف بالای آب در بخش‌های مختلف  و طوفان کشور را درگیر خود کرده است که سبب می‌شود سالانه بخش مهم اعتبارات عمرانی ما صرف جبران خسارت وارده از این بلایای طبیعی شود، گفت: انجام اقدامات پیشگیرانه از قبیل ارائه آموزش‌های مختلف و به‌کارگیری شیوه‌های جدید مدیریت بحران و ریسک می‌تواند نقش موثری در کاهش بلایا داشته باشد.


باقری با بیان اینکه با انجام برخی اقدامات پیشگیرانه می‌توان از وقوع برخی بلایای طبیعی پیشگیری و در صورت بروز حادثه شاهد کاهش خسارت بود، اظهار کرد: با انجام اقداماتی از قبیل جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر رودخانه‌ها، پیشگیری از رشد بی‌رویه شهرنشینی و توسعه غیراصولی شهرها، تشکیل منظم جلسات چهارده گانه مدیریت بحران، پایداری ساختمان‌ها و تاسیسات در سوانح و زلزله، ترویج فرهنگ ساخت خانه‌های مقاوم به جای خانه‌های بزرگ، مقاوم‌سازی شریان‌های حیاتی و سیستم‌های خدمت‌رسان و توجه جدی به اقدامات پیشگیرانه از راهکارهایی است که با اتخاذ آنها می‌توان شاهد کاهش خسارت در بلایای طبیعی بود .


وی با بیان اینکه از آنجایی که حوزه مدیریت بحران با جان و مال مردم سر و کار مستقیمی دارد از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، عنوان کرد: مستندسازی اقدامات صورت گرفته در حوادث و بلایای طبیعی یکی از نکات ضروری است که می‌تواند به رفع نقایص مدیریت بحران در حوادث آینده کمک شایانی کند .


باقری با اشاره به اینکه ساخت و ساز غیرمجاز در مسیر سیلاب از معضلات اساسی کشور است، اظهار کرد: خانه‌هایی که در مسیر این سیلاب‌ها واقع شدن. همواره در معرض خطر هستند .


این مسئول با اشاره به اینکه به لحاظ وضعیت تحریم‌ها چند سالی است که در کشور با محدودیت منابع مالی روبه‌رو هستیم، ادامه داد: اعتبار بودجه سالانه کشور چیزی حدود ۳۶۸ میلیارد تومان است که ۳۲۰ هزار میلیارد تومان آن به هزینه‌های جاری و ۳۰ هزار میلیارد نومان نیز به مسائل عمرانی اختصاص دارد که این رقم، رقم بسیار اندکی است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: