• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-586-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

تنوع معدنی یکی از ظرفیت‌های استان زنجان برای توسعه است


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت‌ اظهار کرد: زنجان دارای رتبه بیست و ششم ذخایر معدنی در کشور است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، راضیه لک صبح امروز در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش ملی رسوب‌شناسی ایران، با اشاره به اینکه استان زنجان 1.3 درصد مساحت کشور را دارد، گفت: در این زمینه این استان رتبه بیستم را دارد و از لحاظ منابع آب متاسفانه حجم تخلیه در منطقه بالا است. همچنین از هفت دشت موجود، 5 دشت به‌عنوان دشت ممنوعه برای توسعه کشاورزی مطرح شده و نزدیک به شرایط بحرانی است.

 

وی با اشاره به اینکه از لحاظ شریان‌های حیاتی عبور و مرور، زنجان وضعیت خوبی دارد و 2.4 درصد از راه‌های کشور در این منطقه واقع شده است، افزود: 2.6 درصد خطوط ریلی نیز در این استان قرار دارد و با توجه به نزدیکی به استان‌های بزرگی همچون تهران و آذربایجان‌شرقی، ظرفیت خوبی نیز برای توسعه صنعتی دارد.

 

این مسئول در ادامه با بیان اینکه پراکندگی جمعیت در استان زنجان مناسب نیست و توزیع مناسبی ندارد، تصریح‌ کرد: جمعیت متمرکز در شهر زنجان بالا بوده و در شهرستان خرم‌دره نیز توزیع جمعیت زیاد است و این امر یک تهدید تلقی می‌شود.

 

وی در ادامه به تنوع معدنی که یکی دیگر از ظرفیت‌های منطقه است، اشاره کرد و یادآور شد: وجود معدن در گام نخست باعث ایجاد ثروت در منطقه می‌شود، البته به موضوع مخاطرات زمین‌شناختی نیز نباید بی‌توجه بود.

 

لک افزود: زنجان دارای رتبه بیست و ششم ذخایر معدنی در کشور است و صاحب رتبه دوم ذخیره سرب و روی و رتبه ششم ذخیره طلا است و تنها استان دارای ذخیره بر است. همچنین رتبه دوم سیلیس و رتبه ششم ذخیره گرانیت را دارد و به خاطر وجود معدن سرب و روی انگوران کارخانه‌های زیادی زیرمجموعه این معدن احداث و باعث ایجاد اشتغال شده است؛ ولی این بدین معنا نیست که صنعت توسعه یافته است، بلکه نیاز به این دارد که در این زمینه پیشرفت کند.  

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این استان 1.5درصد از سهم معدن را دارد و در زمینه معدن نسبت به سایر کشور کار شده است، افزود: این استان ظرفیت بالایی را در زمینه ژئوتوریسم دارد و می‌توان از این پتانسیل استفاده کرد و گردشگری را توسعه داد.

 

وی خاطرنشان کرد: این استان از نظر مخاطرات زمین‌شناختی نیز رتبه 21 را دارد و به این معنا است که مخاطره‌آمیز است و خطر زمین‌لغزش، سیل، زمین‌لرزه، خشکسالی و فرونشست در منطقه وجود دارد که برای مقابله با این موارد نیز نیاز به برنامه‌ریزی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: