• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-287-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

خبرنگار نیمه جنگی به نقد گذاشته شد


کتاب خبرنگار نیمه جنگی خاطرات داستانی مسعود بابازاده، با حضور نویسندگان، منتقدین و علاقه‌مندان در حوزه هنری انقلاب اسلامی استان زنجان به نقد گذاشته شد .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، کتاب خبرنگار نیمه جنگی درگیری نویسنده با یکی از هم رزمانش به نام حسن باقری در سال 58 در ماموریت به یکی از شهرهای حادثه‌خیز کردنشین آذربایجان غربی برمی‌گردد. آن دو، بر سر مسئله‌ای با هم درگیر و با قهر و غضب از هم جدا می‌‌شوند .


پس از شروع جنگ و در سال 62 نویسنده به لشکر علی بن ابیطالب در منطقه خوزستان اعزام و در بدو ورود، با حسن آقا رودررو می‌شود. حالا حسن آقا به فرماندهی گردان ولیعصر زنجان منصوب شده و شاید قصد تلافی کدورت‌های سه سال گذشته را خواهد داشت .


نویسنده، با ناباوری متوجه می‌شود که فرمانده، او را به سمت مسئولیت تبلیغات گردان منصوب می‌کند. نویسنده که غرق در دعواهای گذشته است، فکر می‌کند که فرمانده به خاطر دلخوری‌های قبلی، می‌خواهد به این وسیله از او انتقام بگیرد و با او تسویه حساب کند .


گردان برای ادامه عملیات خیبر، به سمت جزیزه مجنون حرکت می‌کند. خبرنگار، در آخرین دقایق حرکت گردان، متوجه اشتباه خود می‌شود. فرمانده او را به همراه خود نمی‌برد. نویسنده، در آخرین دیدار خود، نمی‌خواهد از فرمانده حلالیت بطلبد، اما پس از بدرقه او، به اشتباه خود پی می‌برد و از قایقران می‌خواهد تا فرمانده را برگرداند، اما هیچ‌کس صدای او را نمی‌شنود .


محمدعلی خامه‌پرست، منتقد و مدرس داستان‌نویسی با اشاره به متن کتاب خبرنگار نیمه جنگی، این کتاب را در نوع خود کار تازه و نویی دانست و افزود: یکی از نکات برجسته کتاب، تشریح حمله هواپیماهای دشمن بعثی و بمباران شیمیایی، حالات مسمومین شیمیایی، توصیفات جالبی داشته است که در کمتر اثری دیده شده است .


وی ادامه داد: یکی از جذابیت‌های کتاب، استفاده نویسنده از تکنیک‌های داستانی در نوشتن خاطراتش است .


مسعود بابازاده، نویسنده کتاب، با بیان اینکه این کتاب اولین کار او است، گفت: در این کتاب، بیشتر به نقش تبلیغات و مسائل فرهنگی دوران جنگ از دید یک خبرنگار حاضر در میان رزمندگان در سال 62 پرداخته‌ام. با انعکاس نامه‌های همسرم، به نقش خانواده در پشتیبانی از رزمندگان و نگرانی‌هایشان هم اشاره کرده‌ام .


وی ادامه داد: علت نامگذاری کتاب خبرنگار نیمه جنگی، احترام به خبرنگاران جنگ و علت استفاده از سرودها و نوحه‌ها و حضور مداحان در آن دوران، تاثیرگزاری مثبت آنها در روحیه رزمندگان بوده است.


فرزاد بیات‌موحد، نویسنده کتاب بر بلندای گرده رش، همت و پشتکار نویسنده را ستود ولی نثر داستان و توصیف وقایع مهم، همچنین توضیحات در پاورقی‌ها را ضعیف دانست .


کاظم سلیمی که خود از خاطره‌نویسان این حوزه است، طرح جلد و نام کتاب را پسندید و عکس‌های آخر کتاب با متن کتاب را ستود. او نسبت به ورود نویسنده به جزئیات انتقاد کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: