• پنجشنبه ۳ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-2514-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای استان زنجان:

منابع آب استان، گنجایش تعداد چاه‌های موجود را ندارد


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان گفت: منابع آب زیرزمینی استان، گنجایش تعداد موجود از چاه‌های مجاز و غیرمجاز را ندارد.

 

یوسف رضاپور در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: نصب و بهره‌برداری از کنتورهای هوشمند، تاثیر سریع، مستقیم و به‌سزایی در کنترل اضافه‌برداشت‌ها دارد. از این‌رو شرکت آب‌منطقه‌ای در حال حاضر با نصب 1439 کنتور هوشمند آب و برق و 626 کنتور هوشمند حجمی، گام‌های موثری در این خصوص برداشته است.

 

این مسئول ادامه داد: کنتورهای هوشمند آب و برق و کنتورهای حجمی هوشمند جدید که از قابلیت شارژ حقابه از طریق کارت شارژ و یا از طریق سیم‌کارت برخوردار است و قابلیت قطع برداشت در صورت اتمام حقابه را دارد، به خوبی توانایی کنترل بهره‌برداری و مدیریت آن را در اختیار بهره‌بردار و شرکت آب‌منطقه‌ای قرار می‌دهد.

 

وی همچنین درخصوص وضعیت سفره‌های زیرزمینی و حفر چاه‌های غیرمجاز و مجاز، گفت: وضعیت نامناسب سفره‌های آب زیرزمینی در دشت‌های استان و کاهش و افت سریع سطح ایستابی آب‌های منطقه که در هیدروگراف‌های دشت نمود دارد، به خوبی گویای این موضوع است که منابع آب زیرزمینی استان، گنجایش تعداد موجود از چاه‌های مجاز و غیرمجاز را ندارد.

 

رضاپور تصریح کرد: جلوگیری از اضافه‌برداشت چاه‌های مجاز با نصب ادوات اندازه‌گیری و کنترل میزان برداشت، همچنین پلمپ و انسداد چاه‌های غیرمجاز تنها راه خروج از وضعیت فعلی و کنترل آن است و بی‌توجهی به هرکدام موجب تشدید وضع موجود خواهد شد.

 

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای استان زنجان یادآور شد: استان زنجان بر مبنای طبقه‌بندی سرانه آب قابل تجدید در محدوده تنش جدی آب قرار دارد و در صورت عدم رعایت موارد لازم می‌تواند وارد مرحله بحرانی شود.

 

وی همچنین در رابطه با اهداف مشترکی که شرکت آب‌منطقه‌ای و حوزه آبخیزداری منابع طبیعی می‌توانند با هم دنبال کنند، افزود: برنامه و طرح‌های این شرکت و آبخیزداری کاملا مستقل است و هر کدام از ارگان‌ها حسب ماموریت ذاتی خود و اعتبارات و اولویت‌های موجود اقدام می‌کنند. ولی از آن‌جایی که آبخیزداری در هر حال موجب بهبود وضعیت حوزه آبریز می‌شود، بدون شک تاثیرات مهم و به‌سزایی در کنترل سیلاب، تغذیه آبخوان و هدایت آورد حوزه‌ها خواهد داشت. از این‌رو می‌توان ماموریت هر دو ارگان و به تبع آن برنامه و طرح‌های هر دو دستگاه را در یک راستا توصیف کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: