• پنجشنبه ۱۰ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-2484-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان تاکید کرد:

نبود سواد آماری؛ چالش بزرگ حوزه آمار


معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: نبود سواد آماری چالش بزرگ حوزه آمار است.


ایرج امینی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: سه شاخصه بسیار مهم اقتصاد کلان در معاونت آمار و اطلاعات وجود دارد که شامل تولید ناخالص ملی؛ نرخ بیکاری و تورم است.


این مسئول با بیان اینکه فعالیت‌های آماری در کشور و استان‌ها با چالش‌های نظام آماری قابل توجهی مواجه است، ادامه داد: نبود سواد آماری در بین مردم، عدم وجود خودثبتی آمارها در کشور و همچنین عدم ارائه آمار توسط دستگاه‌ها از جمله این چالش‌ها است.

 

وی با اشاره به ارتباط توسعه‌یافتگی کشورها با نظام تولید آمار، افزود: توسعه کشورها ارتباط تنگاتنگی با حجم و گستردگی نظام‌های تولید و انتقال آمار به عنوان یکی از مولفه‌های اساسی آن دارد چرا که این آمار می‌تواند بهترین وسیله ارزیابی نتایج حاصل از اجرای برنامه‌های توسعه‌ای در کشور باشد تا بتوان برنامه‌های آتی را به درستی پایه‌ریزی کرد.

 

امینی با اشاره به اصول ده‌گانه اساسی آمارهای رسمی تصریح کرد: ارتباط، بی طرفی و دسترسی برابر، موازین و اخلاق حرفه‌ای، پاسخگویی و شفافیت، پیشگیری از استفاده نادرست، صرفه‌جویی، حفظ محرمانگی، قانون آمار، هماهنگی در سطح ملی، استانداردهای بین‌المللی و همکاری بین‌المللی از جمله این اصول است.

 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با اشاره به اینکه نبود سوادآماری چالش بزرگ حوزه آمار و اطلاعات است که موجب احساس تفاوت بین آمار و نرخ‌های ارائه شده در جامعه می‌شود، یادآور شد: این موضوع خود عاملی برای از بین رفتن اعتماد عمومی بین مردم می‌شود در حالی که با افزایش سواد آمار می‌توان این تفاوت‌ها را درک کرد.

 

وی با اشاره به تفاوت نرخ تورم با احساس مردم از تورم، خاطرنشان کرد: تورم تغییرات سال و ماه گذشته را بیان می‌کند در حالی که مردم روز گذشته و حداکثر هفته گذشته را ملاک قضاوت قرار می‌دهند. همچنین احساس تورم در دهک‌های درآمدی و خانوارهای شهری و روستایی با توجه به سهم متفاوت از کالا و خدمات در سبدهای مصرفی متفاوت است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: