• شنبه ۱۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-2784-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان:

دریافت حق‌بیمه سهم کارفرما از واحدهای شهرک‌های صنعتی، قانونی نیست


سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان گفت: دریافت وجوهی تحت عنوان "حق بیمه سهم کارفرمایی" از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی، قانونی نیست.


ایرج احمدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: با توجه به اصلاح ماده 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی مصوب سال 19 اردیبهشت سال 1393 میزان دریافتی سازمان تامین‌اجتماعی از مالکان به میزان 15 درصد مجموع "عوارض صدور پروانه" است و از طرفی شرکت شهرک‌های صنعتی زنجان به عنوان تنها مرجع صادرکننده مجوز احداث ساختمان در شهرک‌های صنعتی دولتی محدوده استان زنجان، هیچ‌گونه وجهی بابت صدور مجوز احداث از واحدهای صنعتی دریافت نمی‌کند.


این مسئول با اشاره به موارد فوق، ادامه داد: بنابراین سازمان تامین‌اجتماعی نیز حق دریافت وجهی از این بابت از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی استان زنجان را ندارد.


وی افزود: همچنین مطابق موارد مصرح در ماده 6 آیین‌نامه اجرایی مواد 3 و 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی، مشخص و محرز است که قانون‌گذار از حیث انطباق ساختمان با عناوین گوناگون صرفا ساختمان مسکونی بوده است و چنانچه قصد قانون‌گذار تعمیم ساختمان به انوع ساختمان اعم از مسکونی یا صنعتی و ... باشد به صراحت در آیین‌نامه اجرایی و قوانین موضوعه قید می‌شد، در حالی که با تصریح انواع ساختمان مسکونی، قصد تفکیک این نوع ساختمان را از عناوین دیگر دارد.


احمدی تصریح کرد: متاسفانه تاکنون واحدهای صنعتی، به ویژه واحدهایی که قصد اخذ سند مالکیت خود را دارند، مجبور به پرداخت مبالغ کلانی به سازمان تامین‌اجتماعی استان بابت بیمه کارگران ساختمان صنعتی خود کرده‌اند و نباید فراموش کرد که دریافت وجوهی از سوی سازمان تامین‌اجتماعی تحت عنوان "حق بیمه سهم کارفرمایی" از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی وجاهت قانونی ندارد.


سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان، یادآور شد: در این زمینه مکاتبه‌ای با اداره کل سازمان تامین‌اجتماعی انجام شده و امیدواریم که این اداره‌کل پس ازاین نسبت به رعایت موضوع عدم دریافت حق بیمه سهم کارفرمایی، اقدام کرده و نیز مواردی که در گذشته بر خلاف نص صریح قانون عمل شده، تعیین‌تکلیف شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: