• پنجشنبه ۱۰ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 978-3391-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

رئیس بهزیستی شهرستان خرم‌دره عنوان‌ کرد:

سنین زیر ۶ سال، دوران طلایی تشخیص و درمان مشکلات بینایی


رئیس بهزیستی شهرستان خرم‌دره گفت: سنین زیر ۶ سال دوران طلایی تشخیص و درمان مشکلات بینایی است.


علی نجاتی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه طرح غربال‌گری کودکان در آبان‌ماه هر سال برگزار می‌شود، اظهار کرد: دراین طرح مشکلات بینایی کودکان از جمله تنبلی چشم یا آمبلیوپی از طریق E  چارت یا دستگاه غربالگری تشخیص داده شده و اقدامات درمانی مورد نیاز اعمال می‌‌شود.


وی سنین زیر 6 سال را دوران طلایی برای تشخیص و درمان مشکلات بینایی برشمرد و تصریح کرد: به طور کلی روند تکامل مرکز بینایی چشم در مغز در بدو تولد کامل نیست و به تدريج رشد می‌یابد که در سه سال اول زندگی بیشترین سرعت رشد را دارد و پس از 5 سالگی به تدریج از سرعت تکامل مراکز عصبی کاسته می‌شود، به نحوی که اگر درمان پس از 8 سالگی صورت گیرد، امکان درمان تقریباً به صفر می‌رسد.


این مسئول با بیان اینکه طرح غربالگری و سنجش بینایی کودکان تا پایان آبان‌ماه ادامه خواهد یافت، تأکید کرد: والدین حتی در صورت عدم احساس مشکلی در دید و چشم کودکان‌شان بايد در طرح سنجش بینایی کودکان شرکت کنند ؛ چراکه ممکن است فقط یک چشم کودک با مشکل مواجه باشد که به راحتی تشخیص داده نشود.


وی یادآور شد: در خرم‌دره با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای امسال از مهرماه تاکنون 750 نفر از کودکان مورد سنجش بینایی قرار گرفتند.


این مسئول با اشاره به اینکه برای سنجش بینایی یک پایگاه ثابت در موسسه سلامت روان پدیده در این شهرستان در نظر گرفته شده است، ادامه داد: در مهدهای کودک نیز این طرح اجرا می‌شود.


نجاتی تصریح کرد: غربالگری سطح اول در خرم‌دره توسط مربیان و مدیران مهدهای کودک و پایگاه سلامت روان پدیده انجام می‌شود.


وی یادآور شد: در صورتی که بینایی کودک مشکل داشته باشد هزینه درمان با عینک و جراحی در صورت تشخیص نهایی توسط پزشک از طریق بهزیستی پرداخت می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: