• جمعه ۱۸ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-4184-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در سازمان جهادکشاورزی استان زنجان خبر داد:

تولید سالانه 18 هزار تن بذر اصلاح شده گندم و جو در زنجان


معاون بهبود تولیدات کشاورزی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان از تولید سالانه 18 هزار تن بذر اصلاح شده گندم و جو در استان خبر داد.


اکبر کرامتی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با شاره به این‌که استان زنجان در تولید بذور اصلاح شده غلات، مقام برتر کشوری را کسب کرده است، اظهار کرد: ناكافی بودن دانش فنی كشاورزان از عوامل اصلی پایین بودن عملکرد در واحد سطح در تولید انواع محصولات زراعی و باغی محسوب می‌شود. از این‌رو در راستای ارتقای سطح آگاهی بهره‌برداران به عنوان یکی از راه‌کارهای اساسی افزایش تولید در واحد سطح، اقدام به پهنه‌بندی عرصه‌های کشاورزی در سراسر کشور از جمله استان زنجان شده است.


این مسئول ادامه داد: کارشناسان مسئول هر پهنه با حضور مستمر در عرصه‌های تولیدی، یافته‌های تحقیقاتی و دانش روز را به صورت مستقیم به کشاورزان منتقل می‌کنند. این در حالی است که 30 تا 50 درصد پتانسیل تولید در بخش کشاورزی به بذر مربوط می‌شود.


وی با اشاره به تولید سالانه 18 هزار تن بذر اصلاح شده گندم و جو زیر نظر مرکز تحقیقات در استان، افزود: استفاده از بذور اصلاح شده و گواهی شده از اهداف و سیاست‌های مهم وزارتخانه در اجرای اصول به‌زراعی در مزارع به شمار می‌رود و خوشبختانه استان زنجان در حال حاضر دارای 10 شرکت فعال در زمینه تولید بذور اصلاح شده و لیبل‌دار است. طوری این شرکت‌ها با پراکنش مطلوب در شهرستان‌ها و مناطق تابعه استان مستقر هستند.


کرامتی تصریح کرد: شرکت‌های مذکور سالانه 18 هزار تن بذر اصلاح شده گندم و جو را در طبقات پرورشی، مادری و گواهی شده، در همه مراحل کاشت، داشت و برداشت کنترل می‌کنند و در نهایت بذور با کیفیت بسیار مطلوب تولید کرده و در اختیار کشاورزان استان قرار می‌دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: