• چهارشنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-1286-5
  • خبرنگار : 28025
  • منبع خبر : ----

ارسال ۱۰۰ مقاله به همایش بین‌المللی حکومت ایلخانان و تاثیر آن بر راه ابریشم


دبیر علمی همایش بین‌المللی حکومت ایلخانان و تاثیر آن بر راه ابریشم گفت: ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده که با بازبینی، آثار برتر کتابی به زبان انگلیسی چاپ می‌شود.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مسعود بیات صبح امروز در همایش بین‌المللی حکومت ایلخانان و تاثیر آن بر راه ابریشم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزار شد، اظهار کرد: مطالعه و بررسی بر روی موضوعاتی مانند حکومت ایلخانان، ظهور اسلام و تاثیر آن بر راه ابریشم و مسائلی از این دست به مرکز ایلخانی‌شناسی اعلام و پس از امضای قرارداد بین دانشگاه زنجان و ایکاس عملیات اجرای پروژه‌ها و پژوهش‌ها در زنجان آغاز شد.


وی با اشاره به اینکه برگزاری این همایش به صورت بین‌المللی مورد تایید ISC قرار گرفت، بیان کرد: حاصل کار ارسال نزدیک به ۱۰۰ چکیده بود که با بررسی کمیته داوران در نهایت ۳۸ مقاله مورد پذیرش قرار گرفت.


دبیر علمی این  همایش ادامه داد: حاصل مقالات ارسال شده در قالب چکیده مقالات به صورت کاغذی و لوح فشرده به شرکت‌کنندگان این همایش اهدا شد و قرار است با بازبینی علمی و با تایید ایکاس به زبان انگلیسی چاپ شود.


وی با اشاره به اینکه در تفسیر حکومت ایلخانان و راه ابریشم دوره‌های مختلفی تعیین شده است، خاطرنشان کرد: دوره عدم تمرکز از قرن اول تا هفتم میلادی بوده و به این جهت آن را غیرمتمرکز می‌نامیم که حکومت‌هایی وجود داشتند که مانع بین‌المللی شدن راه ابریشم می‌شدند.


این مسئول ادامه داد: در منطقه میانی جاده ابریشم به ویژه آسیایی مرکزی اقوامی بودند که امنیت این راه را دستخوش ناامنی می‌کردند اما برخی معتقد بودند که بین‌المللی نشدن دستاوردهای بهتری برای مبادلات تجاری آن‌ها دارد.


وی یادآور شد: این در حالی است که دوره بین‌المللی شدن از قرن ۷ تا ۱۳ میلادی بود که وحدت عقیدتی حاکم شد و اسلام در سایه این وحدت توانست جایگاه راه ابریشم را در حد جاده بین‌المللی ارتقا دهد.


بیات در مورد تاثیر حکومت مغولان بر جاده ابریشم تصریح کرد: عده‌ای بر این عقیده‌اند که مغولان به بخش‌های عظیمی از راه ابریشم دست یافتند و با حذف قوانین دست و پاگیر، بازرگانان به رونق آن افزودند. آن‌ها چین و روسیه را در اختیار داشتند و بیشتر از مسلمانان می‌توانستند در حذف مزاحمان نقش داشته باشند.


وی اظهار کرد: مخالفان این امر بر آن‌اند که مغول‌ها نقشی در امنیت این راه داشتند اما خرابی‌هایی که در شهرها به وجود آوردند، زیرساخت‌های تجاری را از بین برد.  از سوی دیگر آنان به اختلافات سیاسی که روی بازرگانی تاثیر داشت تاکید دارند که تاثیر مهمی در کارکرد تاریخی راه ابریشم ایفا کردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: