• چهارشنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 978-19714-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

مقابله با تحریم‌های ظالمانه، نیازمند تیم اقتصادی منسجم است
مدیر غیر رسانه‌ای مورد قبول بنده نیست


نماینده عالی دولت در استان زنجان گفت: اگر بخواهیم با تحریم‌های ظالمانه مقابله کنیم، باید تیم اقتصادی منسجم داشته باشیم.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، فتح‌الله حقیقی صبح امروز در جلسه شورای اداری استان، با اشاره به این‌که عملکرد 10 ارگان را به صورت سرزده بازدید کرده‌ام و سایر ارگان‌ها را نیز سرزده مورد بازدید قرار خواهم داد، اظهار کرد: در برخی دستگاه‌ها نواقصی وجود دارد که باید رفع شود. در استان زنجان، هم فرصت و هم موانع زیادی وجود دارد ولی خوشبختانه فرصت‌های استان بیشتر است و باید تبدیل به احسن شود.


استاندار زنجان ادامه داد: استان زنجان را خودم و با افتخار برای خدمت‌گذاری انتخاب کردم و منتی بر کسی ندارم. زنجان نفت ندارد ولی تعصب، شجاعت و غیرت دارد و محور مدیریت بنده با تکیه بر بی‌شمار ویژگی‌های زنجان خواهد بود. استان زنجان الگو شده است و همه استان‌ها، طی ماه محرم مراسم پایتخت شور و شعور حسینی را اجرا می‌کنند. زنجان الگوی دینی و ارزشی برای کشور شده است و رزمندگان زنجان در تاریخ زبانزد هستند.


وی با بیان این‌که زمینه و شرایط فراهم و دلم روشن است که در استان زنجان می‌توان کارهای بزرگ و ماندگاری انجام داد، افزود: چهل سال است که استکبار در مقابل ما قد علم کرده و هر آن‌چه در توانش بوده انجام داده است. امروز نیز شیطنت‌هایش ادامه دارد و در این میان، وظایفی بر عهده آحاد جامعه است. اولین موضوع ما، «اقتصاد» است و اگر بخواهیم با تحریم‌های ظالمانه مقابله کنیم، باید تیم اقتصادی منسجم داشته باشیم.


حقیقی تاکید کرد: مدیرانی که چنین ویژگی‌ داشته باشند با بنده هیچ مشکلی نخواهند داشت. در مدیریت امسال، همه دنیا در مقابل ما حرف‌های خود را یکی کرده‌اند و اگر مدیریت‌مان سست باشد و در انتظار اقدامات مجلس و دولت بعدی بمانیم، قابل پذیرش نیست. ما نیازمند مدیران چابک و انقلابی و کسانی هستیم که از ته دل در مقابل تیر دشمن می‌ایستند . البته بنده به عنوان نماینده عالی دولت در استان، پیشتاز همه هستم.


استاندار زنجان با تاکید بر این‌که مدیران اقتصادی باید اهرم‌های کمک‌کننده بودجه را زنده کنند، تصریح کرد: یکی از اهرم‌ها بند «و» تبصره 5 قانون بودجه سال 97 است که بر اساس آن، اشخاص حقیقی و حقوقی که از دولت طلب داشته و به بانک بدهکارند، می‌توانند تهاتر کنند. علاوه بر این، از دیگر اهرم‌ها، تبصره 18 لایحه بودجه است. در حقیقت بزرگ‌ترین ساخت اتوبوس‌های حمل و نقلی در استان زنجان انجام می‌شود و برای آن، بیش از 1700 میلیارد تومان اعتبار وجود دارد که مدیران باید بتوانند آن را جذب کنند.


وی افزود: این‌که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در شورای برنامه‌ریزی، بودجه استانی را توزیع کند اصلا قابل پذیرش نیست. باید حتما بودجه‌های ملی جذب شود. مدیران باید منهای بودجه استانی، گزارش دهند که چقدر در جذب بودجه‌های ملی موفق بوده‌اند و در چه مرحله‌ای قرار دارند. در وهله دوم باید به مردم گزارش دهیم که چه میزان اعتبار ملی جذب استان شده است.


این مسئول همچنین یادآور شد: باید همه مصوبات سفر رئیس‌جمهور احصا و مشخص شود که میزان اعتبار این مصوبات چقدر بوده و در حال حاضر چقدر پیشرفت دارد. علاوه بر این، باید بسترهای لازم برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی را فراهم کنیم و برای توسعه و طولانی کردن چرخه تولید سرمایه‌گذاران نیز برنامه‌ریزی داشته و خام‌فروشی نکنیم. در حال حاضر 270 معدن از 320 معدن استان فعال است و باید تکلیف معادن غیرفعال نیز مشخص شود.


حقیقی با تاکید بر این‌که محورهای توسعه استان که کشاورزی و صنعت است، باید مورد توجه جدی‌تری قرار گیرد، افزود: در این دو محور نسبت به متوسط کشور وضع بدی نداریم، ولی خدمات‌‌مان کمتر است. راجع به خوشه‌های مختلف صنعتی و کشاورزی، چه در حوزه اجرایی و چه در حوزه عملیاتی، برنامه‌ها و تکالیف را مشخص کنیم . راجع به پارک علم و فناوری در شعار نمانیم. در رقابت اقتصادی دنیا که 12 رکن دارد، در رکن پژوهش در دنیا رتبه شانزدهم و در منطقه رتبه اول را داریم ولی در 11 رکن دیگر که تبدیل این پژوهش به ثروت است، جایگاه خوبی نداریم.


استاندار زنجان با اشاره به این‌که پارک علم و فناوری باید بتواند ثروت و سرمایه تولید کند، یادآور شد: دانشگاه باید بتواند پژوهش‌ها را به محوری ببرد که سرمایه تولید کند . باید برای پژوهش‌ها هزینه کنیم و امکانات در اختیار دانشگاهیان و پژوهشگران گذاریم.


نماینده عالی دولت در استان زنجان همچنین با اشاره به نقش گردشگری در پیشبرد اقتصاد کشور، گفت: سال 2000، مجموع گردشگران دنیا 30 میلیون نفر بود، ولی با سرمایه‌گذاری‌هایی که دنیا در این حوزه انجام داد، این تعداد در سال 2015 به یک میلیارد و 800 میلیون نفر رسید. این در حالی است که ایران از نظر جاذبه‌های گردشگری، توریستی و زیارتی پانزدهمین کشور است و در حال حاضر، از هر 7 شغل مستقیم، یک شغل به گردشگری تعلق دارد.


وی با اشاره به این‌که گردشگران، استان زنجان را محل عبور دیده‌اند، ادامه داد: از نظر علمی، گردشگران برای اقامت در جایی حداقل باید 72 ساعت در آن منطقه باقی بمانند، ولی متوسط حضور گردشگران در زنجان 24 ساعت بوده است. باید بتوانیم امسال زمان باقی‌ ماندن گردشگران را در استان حداقل به 48 ساعت برسانیم؛ چراکه غیر از این باشد فایده‌ای ندارد. امکانات زنجان بی‌نظیر است ولی حلقه‌های گردشگری استان جدا شده است.


حقیقی در ادامه با بیان این‌که در خصوص پروژه‌های عمرانی، بزرگ‌ترین رسالت این است که احصا و اولویت‌بندی شود، تصریح کرد: مدیران ذی‌ربط پروژه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنند. خوشبختانه پل گلشهر تا به اینجا خوب پیش رفته است. انضباط مالی در پروژه‌های عمرانی خیلی مهم است و دست‌پاکی به این معنا است که پول در جایگاه مناسب، ارزشمند و موثر در اذهان عمومی هزینه شود.


استاندار زنجان با بیان این‌که برخی پروژه‌ها مثل دو خطه کردن ریل زنجان به تهران و راه‌های مواصلاتی جدی گرفته شود، افزود: باید نقشه راه داشته باشیم. به عنوان مثال بدانیم شرایط فعلی وضعیت کشاورزی استان چگونه است و چگونه پیش خواهد رفت. همچنین باید پروژه‌های مهم و اولویت‌دار با زمان مشخص برای افتتاح مشخص شود و لازم است که رتبه کشوری و استانی خود را ارتقا دهیم. علاوه بر این، نقشه راه را همه مردم باید بدانند؛ چراکه این اقدام به معنای شفاف‌سازی است.


حقیقی با تاکید بر این‌که باید سرانه‌های متفاوت را افزایش دهیم، یادآور شد: در این راستا از هم‌اندیشی همه اقشار بهره خواهم گرفت. طی سال‌های گذشته سازمان‌های مردم‌نهاد را از نظر تعداد افزایش داده‌ایم ولی کیفی‌سازی نشده است. باید درون جامعه را آرام کنیم  و در این آرام‌سازی همه جامعه سهم دارند. ارتباط بین مدیران و رسانه‌ها به معنای واقعی اجرا شود. مدیران شکایات خود را از رسانه‌ها پس بگیرند و بدانند که مدیر غیر رسانه‌ای مورد قبول بنده نیست.


وی خاطرنشان کرد: باید رضایت مردم را ارتقا دهیم و مردم را توجیه کنیم. در این صورت مردم را تکریم کرده‌ایم. طی این چهل سال آن‌طور که باید نتوانسته‌ایم رضایت مردم را جلب و اعتمادسازی کنیم ولی آن‌ها همیشه مشارکت داشته‌اند. در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نیز باید به جد تلاش کرده و حرکت کنیم. سیاست ما، تعامل بین همه گروه‌ها است و دولت، دولت همه مردم است. ولی این دلیل نمی‌شود که وظایف خود را فراموش کنیم. هر چه سمن‌ها، تشکل‌ها و همه اقشار در چارچوب نظام حمایت شوند، در ارتقای امنیت موثر است.


حقیقی تاکید کرد: باید وحدت مدیریت در استان حفظ شود. راهش این است که هماهنگ باشیم و علیه یکدیگر مصاحبه نکنیم؛ چراکه بیگانگان تحلیل غلط می‌کنند. مطلقا از کارهای موازی جلوگیری کنیم تا انضباط حاصل و حل مشکلات شهرستان به استان ارجاع داده  نشود؛ در واقع فرمانداران، مشکلات و مسائل شهرستان را خودشان حل کنند و همه مدیران مکلف هستند به مردم گزارش عملکرد دهند.


استاندار زنجان خاطرنشان کرد: مدیران کل به شهرستان‌ها بروند و پروژه‌ها را بررسی کنند. مدیران کل و فرمانداران و بخشداران باید درون مردم باشند و حتما با ائمه جمعه تعامل داشته باشند . همچنین باید کمیته رصد موضوعات اجتماعی در شورای تامین تصویب و مسایل پنهانی که نارضایتی ایجاد می‌کند، مطرح شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: