• چهارشنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-1486-5
  • خبرنگار : 28025
  • منبع خبر : ----

رئیس مرکز مطالعات سیاسی و تاریخی وزارت خارجه عنوان‌ کرد:

لزوم احیای ارزش‌های تاریخ و تمدن در مناسبات منطقه‌ای


رئیس مرکز مطالعات سیاسی و تاریخی وزارت امور خارجه، بر احیای ارزش‌های تمدنی و خنثی‌سازی پروژه ایران هراسی تاکید کرد.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مرتضی دامن‌پاک در همایش بین‌المللی حکومت ایلخانان و تاثیر آن بر راه ابریشم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزار شد، اظهار کرد: امروز همه ما از کشورهای مختلف منطقه گرد هم جمع شدیم تا تاثیر یک دوره تاریخی را بر مسیر ابریشم بررسی کنیم تا دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی در یک شبکه علمی به هم پیوسته به مبادلات دانسته‌ها بپردازند و راه‌هایی را برای احیای ارزش‌های تمدنی گذشته پیدا کنند.


وی با اشاره به اینکه این مسیر گفت‌وگوی تمدنی به یادگار گذاشته و نباید ارزش این جاده را به مبادلات تجاری خلاصه کنیم، تصریح کرد: جاده ابریشم، مسیر انتقال فرهنگ و تمدن جوامع بشری و مرکز تاثیرگذاری زبان، ادبیات و شعر بوده است.


این مسئول، طول مسیر جاده ابریشم بر اساس نقشه‌های امروزی را  ۱۸ میلیون کیلومتر برشمرد و گفت: بنا بر نظر عده‌ای بهتر است واژه جاده را جمع ببینیم و از جاده‌ها سخن بگوییم؛ چراکه فرهنگ‌های متعددی در آن مورد توجه خواهند بود.


وی یادآور شد: مطالعه و تامل در نگاه ما به گذشته و دستاوردهای تمدنی آن با این هدف است که از تجربیات گذشتگان بهره بگیریم و مسیر تفاهم میان خود و دیگران را سامان بخشیم. مطالعه عمیق این موضوعات به ما می‌فهماند که مردم پس از فرو نشستن جنگ‌ها با هم باشند و دوباره به نقش ارزش‌های اخلاقی برای برقراری صلح توجه کنیم.


دامن‌پاک به اشاره به اینکه در شرایط امروز تنش‌های قومی و نژادی ثبات مردمان منطقه را تهدید می‌کند، تاکید کرد: با توجه به این امر باید بر شناسایی ارزش‌های کهن تاکید ورزیم.


وی با بیان اینکه نمونه‌هایی درخشانی از ارزش‌های مشترک مانند هم زیستی اقوام و تکریم بزرگان داریم، اظهارکرد: دنیای بازمانده از کناره جاده ابریشم نوعی اشتراک مبانی دارد تا با شناسایی ارزش‌های آن، پاسخ شایسته‌تر را برای عبور از بحران‌ها به نسل‌های آینده منتقل کنیم.


این مسئول ادامه داد: در ارتباطات میان تمدنی، در عصر ایلخانی سطحی از روابط مردمی را برقرار کردند که داد و ستد فرهنگی بخش مهمی از آن را تشکیل می‌دهد و مراودات فرهنگی جایگزین تنش‌های سیاسی شد و بناها و هنرهای ماندگاری همچون گنبد سلطانیه را به یادگار گذاشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: