• چهارشنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-1586-5
  • خبرنگار : 28025
  • منبع خبر : ----

رئیس موسسه ایکاس عنوان‌ کرد:

ردپای ادیان مختلف در جاده ابریشم در عصر ایلخانی


رئیس موسسه ایکاس گفت: شواهد تاریخی حاکی از آن است که در دوره ایلخانی مردمانی با ادیان و مذاهب مختلف در جاده ابریشم حضور داشتند.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، دکتر ویاکین در همایش بین‌المللی حکومت ایلخانان و تاثیر آن بر راه ابریشم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزار شد، اظهار کرد: این همایش و تحقیقات پیرامون آن در راستای شناسایی و پیوند ارزش‌های تاریخی و اقوام و مذاهب مختلف در دوره ایلخانی انجام شده است.


وی با بیان اینکه از مقالات علمی تهیه شده، دستاوردهای خوبی به دست آمد، تصریح کرد: سعی کردیم در این پژوهش‌ها به این مسئله بپردازیم که نشانه‌های جامعه مسیحیت در عصر ایلخانی چه بوده است؟


ویاکین با اشاره به اینکه جاده ابریشم آسیایی میانه را در بر گرفته بیان کرد: نکته مهم در خصوص جاده ابریشم از لحاظ باستان شناسی است و اهمیت بسیاری دارد.  با اکتشافات که در قزاقستان انجام شد، ظروف عصر میانه را پیدا کردیم و یافتن آثار دوره ایلخانی برای چینی‌ها و قرقیزستانی‌ها مهم است.


وی با اشاره به اینکه شواهد نشان می‌دهد که راهبی از جاده ابریشم عبور کرده است، یادآور شد: در اکتشافات خود تمثال ادیان مختلف را در آن پیدا کردیم و حتی از حضور جوامع مسیحی در آن حکایت می‌کند.


ویاکین ادامه داد: در راه ابریشم نمونه‌های زیبایی از باستان شناسی داریم و در کنار این اشیا روی سنگ‌‌ها علائمی است که حضور مسیحیان را اثبات می‌کند.


وی خاطرنشان کرد: تاتارها هم در این منطقه ساکن بودند. اقوامی تا سمرقند و بخارا پراکنده بودند و در راه ابریشم جایی است که الان فدراسیون روسیه در آن استقرار یافته است‌.


این مسئول افزود: اسناد تاریخی حاکی از آن است که مارکوپولو و فرستادگان پاپ، سفرای پادشاهان هم از آنجا عبور کردند و هیئتی از سفرای اروپایی به این منطقه آمدند.


ویاکین مسئول با بیان اینکه در تحقیقات خود بر روی فرهنگ آسیای میانه متمرکز شدیم، اظهار کرد: این کار اساس و مبنایی بود که جوامع این مناطق را مورد بررسی قرار دهیم. تحقیق روی سنگ‌ها و سنگ نوشته‌ها می‌تواند نشان‌دهنده تحولات عصر گذشته باشد.


وی افزود: خیلی برای ما مهم است که با نگاره‌های روی سنگ‌ها و سکه‌ها فرهنگ و تمدن این عصر را رمزگشایی کنیم و در آینده می‌خواهیم کشفیات جدیدی به دست بیاوریم و فرهنگ آسیای میانه و ادیان مختلف آن را بیشتر بررسی کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: