• جمعه ۲ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-187-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

نقد و بررسی کتاب «سیزده هزار گلوله» در زنجان


کتاب «سیزده هزار گلوله» نوشته محمدعلی خامه‌پرست، با حضور جمعی از نویسندگان و فعالان داستان‌نویسی و تاریخ شفاهی در حوزه هنری زنجان نقد و بررسی شد.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سومین نشست نقد و بررسی کتاب «سیزده هزار گلوله» با حضور محمدعلی خامه‌پرست، نویسنده کتاب و جمعی از نویسندگان و فعالان ادبیات داستان‌ نویسی و تاریخ شفاهی در حوزه هنری استان زنجان برگزار شد.


در ابتدای این نشست، محمدعلی خامه‌پرست به معرفی کتاب خود پرداخت و اظهار کرد: کتاب «سیزده هزار گلوله»؛ روایت‌گری خاطرات کریم محمدعلیزاده هوشیار است، جزو ارتشی‌هایی بود که اهل تبریز و ساکن در زنجان بود.


وی یکی از اهداف خود برای تدوین و تألیف کتاب «سیزده هزار گلوله» را توجه کمتر نویسندگان و خاطره‌نویسان تاریخ شفاهی به خاطرات رزمندگان ارتشی عنوان کرد و افزود: خاطرات حضور و ایثارگری‌های رزمندگان ارتشی در جبهه‌های نبرد به مراتب کمتر روایت و نگارش شده است، به همین سبب توجه به رزمندگان ارتشی اهمیت پیدا می‌کند.


نویسنده کتاب «سیزده هزار گلوله» گفت: این کتاب با حمایت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس به چاپ رسیده است، تاریخ شفاهی، سند مکتوب وقایع تاریخ است که بدون هیچ دخل و تصرفی در جملاتی که راوی آن را بیان می‌کند توسط تدوینگر و مؤلف باید تألیف شود.


فرزاد بیات موحد؛ نویسنده کتاب «روزهای ارغوانی» و یکی از منتقدین حاضر در نشست نقد و بررسی کتاب «سیزده هزار گلوله»، اظهار کرد: تاریخ شفاهی نوعی از خاطره نویسی است که به صورت سئوال و جواب ارائه می‌شود و بدین شیوه مخاطب را با آنچه که در زندگی راوی اتفاق افتاده است؛ آشنا می‌کند، این کتاب به خاطرات سرتیپ هوشیار؛ فرمانده تیپ زرهی زنجان می‌پردازد و کتابی است که اطلاعات نو به مسائل جنگ دارد و از آنجایی که راوی این کتاب در خصوص یگان‌هایی تیپ زرهی زنجان و وقایع آن اطلاعات مفیدی داشته است و به خوبی آن را شرح داده است.


کمبود اسناد در کتاب «سیزده هزار گلوله» از مواردی بود که بیات موحد به آن اشاره کرد و افزود: یکی از مباحثی در کتاب‌هایی که در قالب روایتگری و تاریخ شفاهی تدوین و تألیف می‌شود و باید به آن پرداخته شود، استفاده از عکس و اسناد خاطرات روایت کننده است که در بخش انتهایی کتاب‌های تاریخ شفاهی باید ضمیمه شود تا خاطرات روایت کننده برای خواننده گویاتر باشد.


وی این کتاب را جزو آثاری دانست که ارزش خواندن را دارد و می‌تواند بخشی از اتفاقات آن دوران را به مخاطبین خود ارائه دهد.


فاطمه شکوری؛ نویسنده کتاب «پسران من» و یکی دیگر از منتقدین حاضر در نشست نقد کتاب اظهار کرد: راوی در کتاب‌های تاریخ شفاهی دفاع‌مقدس بسیار اهمیت دارد، روایتگر در کتاب‌هایی تاریخ شفاهی مانند یک شاهد صادق است که گفته‌هایش مورد اعتماد خواننده است، با توجه به این که در کتاب«سیزده هزار گلوله» راوی کمترین فاصله زمانی و مکانی را با روایت‌ها داشته است پس می‌توان این را از نقاط قوت این کتاب در نظر گرفت.


شکوری، با اشاره به ضعف مصاحبه‌گری اثر، افزود: در این کتاب مصاحبه‌گر در خصوص اطلاعات خوبی که راوی بیان کرده نتوانسته به خوبی به آن بپردازد.


گفتنی است؛ روز امتحان (سوم خردادی‌ها)، ریحانه‌های رحمانی، می‌خواهم مهندس شوم، (شهر خوب، خانه زیبا)، مهندس وظیفه‌شناس، من خود توانمندم اگر تو، دشت لاله، پرچمی در میدان مین و چندین مجموعه داستان، از دیگر آثار محمدعلی خامه‌پرست است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: