• پنجشنبه ۱ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-184-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان:

500 حلقه چاه غیرمجاز تا پایان امسال باید پلمب شود


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان گفت: بر اساس برش استانی در سال‌جاری،  باید ۵۰۰ حلقه چاه پلمب شود.


یوسف رضاپور در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: متاسفانه افت منابع آبی، تامین آب شرب و آب کشاورزی را با مشکل روبه‌رو می‌کند و این در شرایطی است که در حال حاضر آب‌های زیرزمینی 57 درصد از نیاز آب شرب شهری، 83 درصد از نیاز آب شرب روستایی و 52 درصد از آب کشاورزی کشور را تامین می‌کند.


وی با بیان اینکه در کشور وابستگی به آب‌های زیرزمینی بالا است، افزود: این وابستگی موجب شده تا منابع آبی در کشور کاهش یافته و ذخایر از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب به ۱۱۶ میلیارد مترمکعب برسد.


رضاپور تصریح کرد: جهت خروج از بحران آب باید میزان مصرف آب به‌ویژه در بخش کشاورزی کاهش یابد که در این رابطه باید به موضوعاتی چون تغییر رویکرد از مدیریت عرضه به مدیریت تقاضا، افزایش عملکرد به ازای هر واحد آب مصرفی و ممانعت از توسعه افقی و توسعه صنایع آب‌بر در سواحل آب‌های آزاد توجه کرد.


این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه هفت دشت در استان وجود دارد که پنج مورد از این دشت‌ها ممنوعه است، تصریح‌ کرد: ۴۹ درصد از مساحت استان زنجان در بخش ممنوعه قرار دارد و این در شرایطی است که تعداد منابع برداشت آب در استان زنجان 24 هزار و 450 منبع است که از این تعداد 13 هزار و 957 حلقه چاه‌های مجاز، 730 رشته قنات، 5894 دهنه چشمه و 8437 حلقه چاه فاقد پروانه است که در مجموع یک میلیارد و 365 میلیون مترمکعب برداشت از مجموع منابع استان شده ‌است.


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان در ادامه به وضعیت افزایش بارندگی در استان اشاره کرد و افزود: مصارف آب استان در سه بخش کشاورزی، شرب و صنعت است که ۸۴ درصد آب استان در بخش کشاورزی، ۸ درصد در شرب شهری و روستایی، 5 درصد در بخش صنعت و 3 درصد در سایر موارد اعلام شده ‌است.


وی خاطرنشان کرد: تاکنون 1027 چاه غیرمجاز در استان زنجان بسته شده و از سال 90 تا سال‌جاری در مجموع 3272 حلقه چاه غیرمجاز پر شده است که موجب جلوگیری از اضافه برداشت 188 میلیون مترمکعب آب شده ‌است؛ بر اساس برش استانی در سال ۹۷ باید ۵۰۰ حلقه چاه بسته شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: