• چهارشنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-7714-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در اداره‌کل آموزش‌ و پرورش استان زنجان:

تمام‌ کردن کتاب، هدف آموزش نیست


معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: کتاب هدف نیست، بلکه یک منبع و ابزار آموزشی است.


اصغر بیات در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: از مهم‌ترین برنامه‌هایی که بایستی از سوی راهبران و سرگروه‌های آموزشی مورد توجه قرار گیرد، طرح تکالیف مهارت محور و برنامه ویژه مدرسه است.


وی با اشاره به اهداف و ضرورت‌های اجرای این دو برنامه، افزود: کتاب هدف نیست بلکه یک منبع و ابزار آموزشی است، تدریس یک جانبه کتاب و تمام کردن آن نشات گرفته از ساختار ذهنی گذشتگان است و امروزه نه تنها هنری محسوب نمی‌شود بلکه نشانگر ضعف در حرفه معلمی است.


این مسئول ادامه داد: معلم ما باید به سطحی از آگاهی برسد که خود تصمیم گیرنده و تشخیص دهنده زمان و مکان استفاده از کتاب باشد چرا که کتاب هدف نیست بلکه تنها یک منبع و ابزاری برای یادگیری مهارت‌ها است و ما باید با چنین نگرشی نظام تعلیم و تربیت سنتی را برای نو اندیشی به چالشی اساسی بکشیم.


بیات تصریح کرد: معلم باید توانایی تولید محتوا و برنامه داشته باشد و با توانایی حرفه‌ای خود اجازه دخالت مخرب و بی‌مورد دیگران را کم کرده و مفهوم کلیشه‌ای یاد دادن به سبک قدیم را از بین ببرد . این که معلم فکر کند که یاد می‌دهد یا پاسخگوی سوالات دانش‌آموزان است اشتباهی محرز است و معلم ایجادگر فرصت یادگیری است نه یاددهنده صرف و حتی اگر پاسخی هم بدهد پاسخش حاوی سئوالاتی چالشی در ذهن دانش‌آموزان است.


وی عنوان کرد: راهبران و سرگروه‌های آموزشی بایستی در اجرای برنامه تکالیف مهارت محور و برنامه ویژه مدرسه به دو جهت‌گیری مهم این برنامه یعنی تثبیت و تعمیق یادگیری همراه با ایجاد موقعیت مناسب کارگیری آموخته‌ها و تبدیل آن‌ها به مهارت و ارتقای دانش و مهارت معلمان و حرکت به سوی داشتن معلمانی حرفه‌ای توجه کنند.


معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش استان زنجان، خاطرنشان کرد: در اجرای این برنامه‌ها به دنبال سندسازی نیستیم، بلکه هدف ما دادن اختیارات بیشتر به معلم مدرسه جهت رفع نواقص گذشته است. هیچ برنامه‌ای نباید به سمت سندسازی برود و هر برنامه‌ای که مبتلا به این آفت شد بایستی اصلاح شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: