• چهارشنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-8014-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

معاون پیشگیری اداره‌کل بهزیستی استان زنجان:

غربالگری تنبلی چشم تا پایان آذرماه تمدید شد


معاون امور پیشگیری اداره‌کل بهزیستی استان زنجان گفت: اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم تا پایان آذرماه تمدید شد.


گلنساء آقامحمدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با بیان این‌که از ابتدای آبان‌ماه تا کنون نزدیک به 32 هزار کودک تحت طرح غربالگری تنبلی چشم قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: این تعداد کودک، 14 هزار کودک زنجانی، 5000 کودک ابهری، 5680 کودک خدابنده‌ای، 2200 کودک خرم‌دره‌ای، 1000 کودک طارمی، 1100 کودک ایجرودی و 1000 کودک ماه‌نشانی را شامل می‌شود.


این مسئول ادامه داد: مربیان 157 مهدکودک شهری و روستایی برای اجرای این طرح آموزش‌های لازم را فرا گرفته‌اند و در مجموع مقرر است که 350 نفر این طرح را در پایگاه‌های ثابت و سیار اجرا کنند. این در حالی است که 10 دستگاه غربالگری بینایی چشم در سطح استان وجود دارد و با توجه به شرایط راحت‌تری که این دستگاه‌ها فراهم می‌آورد، به صورت سیار همه روستاها را پوشش می‌دهد.


وی با بیان این‌که کودکان مشکوک به عیوب بینایی سطح دو ارجاع می‌یابند، ادامه داد: 8 اپتومتریست در سطح استان، مجددا بینایی کودک را تست می‌کنند و خدمات مرتبط را ارائه می‌دهند. همچنین اگر مشکل شدیدتر بود و کودک نیاز به خدمات تخصصی‌تر داشت، به چشم‌پزشک ارجاع داده می‌شود تا در صورت نیاز به جراحی به بیمارستان‌های مرتبط مراجعه کند.


آقامحمدی تصریح کرد: رنج سنی 3 تا 6 سال، سن طلایی است و اگر کم‌بینایی، نابینایی و تنبلی چشم در این سن تشخیص داده شود، مداخله درمان کامل را به دنبال خواهد داشت. ولی در سن بالاتر، بینایی کامل صورت نمی‌گیرد. همچنین در خیلی از مواقع ظاهر چشم کودک کاملا طبیعی است ولی تاکید بر این است که غربالگری حتما اتفاق بیفتد.


معاون امور پیشگیری اداره‌کل بهزیستی استان زنجان با بیان این‌که امسال 61 هزار و 546 کودک 3 تا 6 سال در سطح استان وجود دارد، یادآور شد: هدف‌گذاری شده است که 80 درصد از این کودکان تحت پوشش طرح قرار بگیرند. همچنین پارسال  با تحت پوشش قرار دادن 46 هزار و 578 کودک، پوششی 78 درصدی داشتیم. .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: