• دوشنبه ۱۹ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-1187-5
  • خبرنگار : 28018
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان خبر داد:

آلمان و اتريش، ميزبان دستاوردهای تاريخی زنجان


مديركل ميراث‌فرهنگی استان زنجان گفت: با انتقال امانی و موقت بخشی از دستاورد كاوش‌های باستان‌شناسی معدن نمك چهرآباد، آلمانی‌ها و اتريشی‌ها ميزبان دستاوردهای تاريخ و تمدن زنجان خواهند بود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌كل ميراث‌فرهنگی، صنايع‌دستی و گردشگری استان زنجان، يحيی رحمتی افزود: با انتقال بخشی از اشيای مطالعاتی حاصل از چند فصل كاوش‌های مشترك هيئت ايرانی - آلمانی در معدن نمك بخش‌هايی از فرهنگ و تمدن ايران پيش و پس از اسلام و مداركی از معدن‌كاوی كهن ايرانی در تعدادی از موزه‌های اروپا به نمايش درخواهد آمد.

 

وی تصریح کرد: مطابق با تفاهم‌نامه امضا شده بين اداره‌كل ميراث‌فرهنگی زنجان، موزه ملی، موزه معدن بوخوم، موزه فرانكفورت و موزه تاريخ طبيعی وين، مقرر شده تا بخشی از اشيای مطالعاتی معدن نمك شامل قطعات سفال، فلز، پارچه، چرم، يافته‌های گياهی و جانوری جهت برگزاری نمايشگاه به آلمان انتقال يابد.

 

این مسئول ادامه داد: يافته‌های مذكور مربوط به دوره هخامنشی، ساسانی، دوران ميانی و متاخر اسلامی بوده و در موزه‌های بوخوم، فرانكفورت و موزه وين از سال ميلادی آينده به نمايش گذاشته خواهند شد.

 

رحمتی یادآور شد: همچنين بر اساس مذاكرات به عمل آمده، تصميم بر آن است تا پس از انجام مراحل اداري ما بين موزه‌های آلمانی و اتريشی، بخشی از اشيای مكشوفه از معدن نمك هالشتات اتريش نيزكه تقريباً همزمان با دوران پيش از اسلام معدن چهرآباد است، جهت نمايش موقت به موزه زنجان منتقل شود.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان خاطرنشان کرد: يافته‌های معدن نمك پس از نمايش در نمايشگاه‌های آلمان و اتريش، ابتدا به نمايشگاهی در موزه ملی منتقل شده و پس از نمايش در تهران به موزه ذوالفقاری زنجان بازگشت داده خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: