• یکشنبه ۲ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-684-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان عنوان کرد:

بهره‌وری؛ عاملی برای برون‌رفت از شرایط نامناسب اقتصادی


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: افزایش بهره‌وری عاملی برای برون‌رفت از شرایط نامناسب اقتصادی است.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، شهرام طهماسبی صبح امروز در سیزدهمین جلسه اقتصاد مقاومتی استان زنجان، اظهار کرد: جلسه اقتصاد مقاومتی مانند شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، یکی از عالی‌ترین نهادهای تصمیم‌گیری در استان است و بر اساس آسیب‌شناسی، برخی مشکلات اقتصادی که در کشور مشاهده می‌شود، بیشتر به دلایل ساختاری است.


این مسئول با اشاره به دلایل بروز مشکلات اقتصادی، ادامه داد: وابستگی به پمپاژ منابع نفتی یکی از مشکلات اقتصادی است. همچنین گسترش رانت و فساد   و نبود برنامه عملی، از دیگر مشکلات اقتصادی است و ناکارآمدی اداری و اجرایی که به سبب سوء‌مدیریت و نبود دیدگاه علمی در زمینه اقتصادی به وجود آمده، مزید بر علت شده است.


وی افزود: این ناکارآمدی‌ها نتیجه رفتار و باورهای نادرست نهادینه‌ شده و نبود تفکر سیستمی در اقتصاد است که در چنین وضعیتی در استان تنها دو راه وجود داشت که یا باید وضع موجود ادامه می‌یافت و یا با تغییر شرایط وضعیت تعدیل می‌شد تا کمتر آسیب به استان وارد شود.


طهماسبی با بیان اینکه برگشت به عقلانیت، همبستگی اجتماعی و تکیه بر چارچوب‌های علمی راهکارهای مهم در این زمینه بود، تصریح کرد: توجه به اقتصاد مقاومتی یکی از راهکارهای عملی برای کارآمدی اقتصاد بود. همچنین استفاده از ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی در زمینه اقتصاد مقاومتی ضروری است؛ چراکه توجه به این بنگاه‌ها موجب اجرای فعالیت‌های ارزشمند اقتصادی می‌شود.


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: علاوه‌ بر درون‌زا کردن اقتصاد، ارتباط موثر دانشگاه و صنعت و نیز بهره‌وری مورد تاکید بود که خوشبختانه در ابتدای سال در استان در این جلسه به تصویب رسیده است و در همه اقدامات این سه محور مورد تاکید قرار می‌گیرد.


در ادامه این جلسه، رئیس گروه پژوهش و آینده‌نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، اظهار کرد: در سال گذشته ستاد اقتصاد مقاومتی کشور بسته‌های پنجگانه‌ای با عناوین بسته ارتقای توان تولید ملی، بسته تامین مالی و سرمایه‌گذاری، بسته جذب، توسعه و تعمیق تکنولوژی، بسته تجارت خارجی (توسعه صادرات غیرنفتی و مدیریت هدفمند واردات) و بسته اشتغال و توانمندسازی نیروی کار، برای سازمان‌ها و وزاتخانه‌ها منتشر کرده است.


خلیل قاسمی با بیان اینکه در خردادماه امسال مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی مبنی بر ادامه برنامه‌های سال گذشته وصول شد، افزود: بر اساس سامانه‌ای که تعریف شده است میزان فعالیت و درصد پیشرفت فیزیکی پروژه‌های اقتصاد مقاومتی احصا شده است و از امسال پروژه‌ها در سامانه‌ای تحت عنوان «نیپا» به سازمان‌ها ابلاغ خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: