• سه شنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-587-5
  • خبرنگار : 28018
  • منبع خبر : ----

قوچ سنگی صفوی در فهرست آثار ملی ثبت شد


مسئول امور موزه‌های اداره‌كل ميراث‌فرهنگی استان زنجان گفت: قوچ سنگی دوره صفوی كه از روستای سعيدآباد ايجرود كشف شده بود، در فهرست آثار ملی به ثبت رسيد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌كل ميراث‌فرهنگی، صنايع‌دستی و گردشگری استان زنجان، پرستو قاسمی عنوان كرد: در جلسه شورای ثبت ملی اموال منقول كشور كه در سازمان ميراث‌فرهنگی برگزار شد، با ثبت قوچ سنگی كتيبه‌دار روستای سعيدآباد شهرستان ايجرود به اتفاق آرا موافقت شد.

 

وی ادامه داد: قوچ‌های سنگی تنها بازمانده‌های مجسمه‌های سنگی قوچ در استان زنجان است كه با شناسايی آن‌ها در سطح استان جهت حفاظت در موزه باستان‌شناسی و مردان‌نمكی زنجان در معرض ديد بازديدكنندگان قرار دارد.

 

مسئول امور موزه‌های اداره‌كل ميراث‌فرهنگی زنجان در خصوص نقوش و كتبيه‌های دو طرف اين قوچ سنگی، اظهار كرد: در دو طرف اين مجسمه قوچ سنگی كتيبه به خط نسخ و به زبان عربی و فارسی به صورت برجسته كار شده است. متن كتيبه آيه‌الكرسی و متن فارسی شعر از بوستان سعدی (باب نهم در توبه و راه ثواب) به اين مضمون است: "تفرج كنان در هوا و هوس گذشتيم بر خاك بسيار كس / دريغا بی ما بسی روزگار / برويد گل و بشكفد نوبهار" ديده می‌شود.

 

قاسمی در خصوص ابعاد اين مجسمه سنگی بيان كرد: طول قوچ 115، ارتفاع 62 و ضخامت 22 سانتی‌متر است.

 

به گفته اين مسئول، قوچ‌های سنگی به صورت نماد بر روی قبر جوانان غيور روستا، كدخدايان و مرشدان نصب می‌شده است. با ثبت اين اثر در فهرست آثار ملی، اين مجسمه سنگی تحت حمايت قانونی قرار گرفت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: