• دوشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-11014-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

دغدغه‌ای پا بر جا بر پیکره سیستم اداری؛

سکان‌داری به صورت سرپرستی؛ فرصت‌سازی یا فرصت‌سوزی


علی‌رغم اولتیماتوم استاندار زنجان، بسیاری از دستگاه‌های اجرایی در شهرستان‌ها با سرپرستی اداره می‌شود.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، در حال حاضر یکی از چالش‌هایی که استان زنجان به‌ویژه شهرستان‌های آن در نظام اداری با آن دست و پنجه نرم می‌کند، اداره دستگاه‌های اجرایی به صورت سرپرستی است.


برخی از این سرپرست‌ها چندین سال است که به صندلی خود تکیه زده‌اند و این در حالی است که طبق قانون مدت زمان سرپرستی برای ادارات یا سازمان‌های دولتی یک دوره سه ماهه بوده و یک دوره نیز قابل تمدید است و در مجموع یک اداره دولتی می‌تواند شش ماه به صورت سرپرستی اداره شود.


اما موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که علی‌رغم برخورداری شهرستان‌ها از نیروهای جوان، خوش‌فکر و نخبه، این شیوه اداره کردن به مذاق برخی مدیران‌کل نیز خوش آمده و قصدی برای اعمال تغییرات و تعیین تکلیف این ادارات ندارند.


اداره دستگاه‌هایی مانند آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، شبکه بهداشت و درمان و فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان‌ها به صورت سرپرستی شاید در ظاهر صدمات چندانی نداشته باشد اما در درازمدت تبعات آن معلوم می‌شود، زیرا اغلب این ادارات به نوعی با جوانان و آینده‌سازان این مملکت ارتباط دارند که هر گونه تصمیم می‌تواند زندگی آن‌ها را در آینده تحت‌الشعاع قرار دهد.


هرچند برخی بر این باورند فرصت دادن به افراد به‌عنوان سرپرست در ادارات نوعی فرصت‌سازی برای تربیت مدیران آینده است اما این نظریه کمتر مورد پذیرش است و اغلب افراد بر این امر متفق‌القولند که این موضوع به نوعی فرصت‌سوزی است. س رپرست خود نیز بلاتکلیف است و نمی‌تواند در برنامه‌های بلندمدت ایفای نقش کند، تبعیت و همکاری که با ریاست یک دستگاه اجرایی می‌شود با یک سرپرست بوجود نمی‌آید؛چرا که همه منتظر معرفی ریاست هستند و سرپرست را جدی نمی‌گیرند.


این موضوع به حدی اهمیت دارد که استاندار زنجان روز سه‌شنبه پنجم دی‌ماه در جلسه شورای اداری شهرستان خرم‌دره به مدیران‌کل فرصت یک ماهه داد تا نسبت به تعیین تکلیف اداراتی که با سرپرستی اداره می‌شوند، اقدام کنند.


فتح‌الله حقیقی، اداره دستگاه‌های اجرایی با سرپرست را یک عیب برای شهرستان‌ها عنوان کرد و افزود: اولویت در انتخاب مدیران باید با مدیران بومی باشد.


اکنون که حدود ۱۲ روز است از التیماتوم استاندار به مدیران می‌گذرد باید دید آیا تکلیف سرپرستان ادارات تا پایان این فرصت یک ماهه مشخص می‌شود یا این قصه همچنان سر دراز دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: