• سه شنبه ۲۵ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9710-1786-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک کارشناس اقتصاد:

با متنوع‌سازی، انواع سرمایه‌گذاری‌ها را تجربه کنید


یک کارشناس اقتصاد گفت: متنوع‌سازی یک روش مدیریت ريسک است.


فرشته بدیهی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: متنوع‌سازی یک روش مدیریت ريسک است که انواع مختلفی از سرمايه‌گذارى‌ها را در یک پرتفوى (سبد سرمايه‌گذارى) ترکیب می‌کند. منطق پشت این روش بیان می‌کند که مجموعه‌ای از انواع مختلف سرمايه گذاری‌ها، به صورت معمول، سود بالاتری تولید خواهد کرد و ریسک کمتری از هر سرمایه‌گذاری در یک پرتفوی به همراه خواهد داشت.


این کارشناس ادامه داد: در واقعا می‌توان گفت اين روش به همان ضرب‌المثل معروف اقتصادى اشاره دارد كه بيان مى كند   "همه تخم‌مرغ‌هاى خود را در يک سبد قرار نده" و در بسیاری از موارد کاربرد دارد.


وی افزود: متنوع‌سازی تلاش می‌کند تا رویدادهای ريسک غيرسيستماتيک در یک پرتفوی سهام را از بین ببرد تا عملکرد مثبت بعضی از سرمایه‌گذاری‌ها عملکرد منفی سایرین را خنثی کند. بنابراین، مزایای متنوع‌سـازی تنها زمانی خواهد بود که اوراق بهادار در پرتفوی سهام به شکل کاملی به هم وابسته نباشد.


بدیهی در رابطه با عملکرد متنوع‌سازی، تصریح کرد: متنوع‌سازی تقسیم سرمایه بین چند دارایی با ریسک و بازده مختلف است و به هدف کم کردن ریسک و پایین آوردن میزان زیان‌های اقتصادی انجام می‌شود. معمولا سرمایه‌گذار، سرمایه خود را در اوراق بهادار صادرکنندگان مختلف سرمایه‌گذاری کرده و سبد سرمایه‌گذاری شخصی خود را تشکیل می‌دهد. اگر میزانی از سهام بدون سود و با ضرر باشد، سهام دیگر که از بازده بالایی برخوردارند و میزان زیان را کمتر می‌کنند، به این ترتیب ریسک را کمتر می‌کنند.


این کارشناس اقتصاد یادآور شد: مطالعات و مدل‌های ریاضی نشان داده‌اند که ایجاد یک پرتفوی که به خوبی متنوع‌سازی شده از چند و یا چندین شرکت، بهترین سطح از نظر کارآمدی هزینه و کاهش ریسک را ایجاد خواهد کرد. سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بیشتر همچنان باعث بهبود متنوع‌سازی می‌شود اما تاثیر چندانی بر کاهش ریسک نخواهد داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: