• جمعه ۵ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9711-386-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

آن‌چه باید درباره انتخاب مکان باغ بدانیم


مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: انتخاب محلی مناسب برای احداث باغ، عاملی بسیار مهم در مصون ماندن باغات از سرمازدگی است.


بهنام اوجاقلو در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: علاوه بر به‌کارگیری روش‌های فعال و یا کوتاه‌مدت برای مدیریت مطلوب باغات به منظور جلوگیری از سرمازدگی درختان، روش‌های حفاظتی بلندمدت و یا غیر فعال که به صورت عمده تمهیدات قبل از احداث باغ را شامل می‌شود، در جلوگیری از سرمازدگی باغات میوه نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

 

این مسئول با تاکید بر این‌که انتخاب محل مناسب برای احداث باغات میوه در مصون ماندن باغ از سرمازدگی بسیار تاثیرگذار است، ادامه داد: باغات میوه باید در زمین‌هایی احداث شوند که هوا به خوبی در آن‌ها جریان داشته باشد؛ در واقع اراضی شیب‌دار بهترین مکان برای احداث باغ است. البته در انتخاب اراضی شیب‌دار نیز باید دقت شود که شیب زمین رو به جنوب نباشد.

 

وی با اشاره به این‌که دامنه‌های جنوبی، اواخر اسفند و اوایل بهار گرمای بیش‌تری دریافت کرده و گل‌های درختان سریع تر باز می‌شوند، تصریح کرد: در چنین شرایطی، در صورت وقوع سرمای دیررس بهاره یا به عبارتی سرمای تشعشعی، درختان دچار سرمازدگی خواهند شد. شیب‌های رو به شمال نیز اواخر اسفند و اوایل بهار گرمای کمتری دریافت کرده، گل‌ها دیرتر باز می‌شوند و درختان از سرمازدگی در امان می‌مانند.

 

اوجاقلو همچنین با بیان این‌که احداث بادشکن در جهت باد غالب منطقه، موجب مصون ماندن باغ از سرمازدگی جبهه‌ای می‌شود، تصریح کرد: نوع خاک باغات نیز در جلوگیری از سرمازدگی بسیار مهم است. طوری که خاک‌های تیره رنگ به دلیل این‌که انرژی بیشتری از خورشید جذب می‌کنند و در زمان کاهش دما مدت‌زمان بیش‌تری حرارت به محیط انتقال می‌دهند، برای احداث باغ مناسب‌تر هستند.

 

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان خاطرنشان کرد: انتخاب نوع محصول و نوع رقم نیز در جلوگیری از سرمازدگی باغات بسیار حایز اهمیت است. در این راستا در مناطقی که همواره احتمال وقوع سرمازدگی بهاره وجود دارد، باید از کشت ارقام زودگل جدا خودداری شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: