• جمعه ۵ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9711-4114-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

شاعر و منتقد زنجانی:

برخورد با نقد و منتقد، همراه با منطق و پختگی باشد


شاعر و منتقد زنجانی گفت:  برخی شاعران جوان تنها کتاب شعر خودشان را خوانده‌اند و این در حالی است که برخورد با نقد و منتقد باید با منطق و پختگی همراه باشد تا پیشرفت حرفه‌ای را برای مؤلف به ارمغان آورد.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، نشست نقد و بررسی مجموعه شعر «استخوان» با حضور منتقدانی چون بهروز منزوی و علیرضا بازرگان، شاعران پیشکسوت و جوان استان در حوزه هنری زنجان برگزار شد.


در ابتدای این نشست، بهروز منزوی شاعر و منتقد زنجانی ضمن ارائه نظرات خود در خصوص شعر حامد رحمتی؛ پایان‌بندی مناسب را جزو محاسن آثار رحمتی در کتاب «استخوان» دانست و گفت: رحمتی شعر بی‌وزن و آهنگین می‌نویسد ولی به نظر می‌رسد آنچنان که باید، در وزن دقت و مطالعه نمی‌کند.


وی تصریح کرد: برخی شاعران جوان تنها کتاب شعر خودشان را خوانده‌اند و این در حالی است که برخورد با نقد و منتقد باید با منطق و پختگی همراه باشد تا پیشرفت حرفه‌ای را برای مؤلف به ارمغان آورد.


منزوی، حامد رحمتی را نماینده شعر مدرن در زنجان معرفی کرد و افزود: نوآوری و هنجارشکنی در زبان شعری معنی خاص خود را دارد و اگر آگاهانه، به عمد و با منظور خاصی اتفاق بیفتد، به اعتلای شعر کمک خواهد کرد.


در ادامه این نشست، علیرضا بازرگان شاعر، منتقد و مترجم زنجانی، سروده‌های حامد رحمتی را از سرمایه‌های استان زنجان دانست.


وی تصریح کرد: خیال‌محور بودن یک شعر از کاستی‌ها یا معایب آن نیست، مگر در مواقعی که از زبان و فرم به کلی غفلت شود؛ شعرهای استخوان، اشعاری خیال‌محور هستند و غلبه این عنصر، عناصر دیگر را تحت‌الشعاع قرار داده یا مجال عرض‌اندام را از آن‌ها گرفته است.


حامد رحمتی، از شاعران جوان استان است که در سال 1396 مجموعه شعر «استخوان» را در 124 صفحه در قطع رقعی توسط انتشارات بوتیمار در سه دفتر (بخش) چاپ و منتشر کرده است.


مجموعه شعر «استخوان»، سومین اثر رحمتی به شمار می‌رود که شامل 55 شعر سپید است که مشتمل بر سه دفتر با عناوین عاشقانه‌ای در گور، اوراق محرمانه رنج و باغچه کوچک تیمارستان گردآوری و منتشر شده است.


«عکاس دوره‌گرد» و «این ماهی سرخ بند نمی‌آید» از دیگر آثار حامد رحمتی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: