• چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9711-3684-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

/نمایشگاه شکوه چهل سالگی/

فعالیت جزیره‌ای به صنایع آسیب می‌رساند


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: فعالیت جزیره‌ای صنایع کوچک سبب آسیب آن‌ها در نوسانات اقتصادی می‌شود.

 

به‌ گزارش ایسنا، منطقه زنجان، ناصر فغفوری با حضور در غرفه ایسنا در نمایشگاه شکوه چهل سالگی، اظهار کرد: اگر استان زنجان را مشخصات فعلی که تاکستان و قزوین از این استان جدا شده است، پیش از انقلاب، زنجان استانی کشاورزی بود و به جز کارخانه قدیمی کبریت‌سازی و کارخانه‌های ایران‌ترانسفو که در اوایل انقلاب به بهره‌برداری رسید، در زنجان کارخانه‌ای وجود نداشت.

 

این مسئول ادامه داد: در حال حاضر پس از گذشت چهل سال، از سال 93 که توسعه صنعتی، محور توسعه استان قرار گرفت، توجه به این حوزه به لحاظ جذب سرمایه‌گذاری خارجی و هم در جذب سرمایه‌گذاری داخلی متفاوت شد و برنامه‌ریزی‌ها به این سمت بود که توجه ویژه‌ای به حوزه صنایع کوچک و بزرگ شود.

 

وی افزود: در استان در تهیه سند راهبردی و توسعه صنعتی و معدنی که کل سال 93 و اوایل سال 94 را درگیر آن بود، همه بخش‌های استان معتقد بر آن بودند که برای صنعتی شدن استان صرف توسعه بنگاه‌های کوچک کافی نیست و هیچ استانی با داشتن صنایع کوچک نمی‌تواند صنعتی شود و بار بیکاری و ایجاد اشتغال را رفع کند.

 

فغفوری با بیان اینکه صنایع کوچک در ایران متفاوت از سایر کشورها تعریف می‌شود، تصریح کرد: در سایر کشورها بخش خوشه‌ها و زنجیره‌های تولید به تنهایی ایجاد نمی‌شود و این صنایع بدون اینکه نحوه ارتباط آنان با سایر صنایع مرتبط بالادستی مشخص نشود، ایجاد نمی‌شود.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، یادآور شد: در ایران صنایع کوچک بیشتر صنایعی است که به صورت جزیره‌ای و مستقل فعالیت می‌کنند، به همین دلیل کوچک‌ترین نوسانات حوزه اقتصادی کشور سبب آسیب به این صنایع می‌شود؛ چراکه به تنه و پایه محکمی ارتباط ندارد.

 

وی عنوان کرد: از سال 93 به بعد حضور سرمایه‌گذاران خارجی به خصوص سرمایه‌گذاران ترکیه، چین، ژاپن و آلمان بیشتر شد، به طوری که از 7200 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صنعتی که در استان وجود دارد، حدود 3000 میلیارد تومان آن مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی است و این در حالی است که در اسفند 92 سرمایه‌گذاری صنعتی استان حدود 2500 میلیارد تومان بود.

 

به گزارش ایسنا، نمایشگاه شکوه چهل سالگی از 12 بهمن‌ماه آغاز شده و تا 16 ماه‌جاری ادامه داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: