• سه شنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9711-4991-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

راهیابی دو کتابخانه سلطانیه به جشنواره روستاهای دوستدار کتاب


رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان سلطانیه از راهیابی کتابخانه‌های عمومی قائم و علوی روستاهای ویر و یوسف‌آباد به مرحله نهایی پنجمین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب کشور خبر داد.

 

جواد سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: کتابخانه‌های عمومی روستاهای«ویر» و «یوسف‌آباد» شهرستان سلطانیه به مرحله نهایی پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب راه یافتند.

 

وی افزود: در پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب که با حضور 1406 روستا برگزار شد، پس از سه مرحله داوری، کتابخانه‌های عمومی قائم و علوی روستاهای ویر و یوسف‌آباد شهرستان سلطانیه از استان زنجان در میان 59 روستای دیگر به مرحله نهایی راه یافتند.

 

سلیمی تصریح کرد: در مرحله نهایی این جشنواره که در محل سالن جلسات دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد، 59 روستای انتخاب شده مرحله اول برای کسب ۱۰ روستای برگزیده این جشنواره به رقابت خواهند پرداخت.

 

این مسئول یادآور شد: فضای فعلی کتابخانه‌های عمومی قائم و علوی روستاهای ویر و یوسف‌آباد، قبلا به عنوان حمام قدیمی و بلااستفاده روستا بود که با پیگیری اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان و انجام تعمیرات و بهسازی لازم با مشارکت و همکاری بخشداری، دهیاری و شورای و اهالی روستا، فضاهای مورد اشاره به کتابخانه‌های عمومی تغییر شکل داده و به عنوان مکان فرهنگی در روستا فعالیت می‌‌کنند.

 

وی گفت: روستای ویر با جمعیت 3600 نفر، 31 درصد جمعیت روستا عضو کتابخانه عمومی قائم بوده و در روستای یوسف‌آباد نیز با جمعیت 1100 نفر، 41 درصد مردم روستا در کتابخانه عمومی علوی عضو هستند.

 

سلیمی خاطرنشان کرد: کتابخانه‌های عمومی قائم و علوی با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی، ترویجی و فوق‌برنامه مستمر در طول سال از قبیل نشست‌های کتابخوان کتابخانه‌ای و مدرسه‌ای، قصه‌گویی و نمایش خلاق برای کودکان در بخش کودک کتابخانه‌ها، مسابقات کتابخوانی، جمع‌خوانی کتاب، حضور و مشارکت فعال در جشنواره‌های کتابخانه‌ای پیگیری جذب کتب اهدایی خیرین، اجرای طرح خانه به خانه کتاب برنامه‌های مناسبتی هستند که مستندات آن‌ها برای داوری به دبیرخانه پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ارسال شده بود.

 

وی یادآور شد: مهم‌ترین ملاک‌های داوری آثار و مستندات این دوره، میزان تناسب برنامه‌های اجرا شده با نیازهای محلی، ارزش‌های دینی و ملی، مشارکت و جذب طیف گسترده مخاطبان به‌ویژه زنان و کودکان و نوجوانان در برنامه‌های کتابخوانی، میزان اثربخشی فعالیت‌های ترویجی و کتابخوانی اجرا شده در گسترش کتابخوانی، خلاقیت و نوآوری در برنامه‌های اجرا شده، قابلیت الگوبرداری، گسترش و اجرایی شدن برنامه‌های روستا در دیگر مناطق و روستاها و انسجام و پیوستگی برنامه‌ها بوده‌ است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: