• پنجشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9711-14314-5
  • خبرنگار : 28025
  • منبع خبر : ----

/نمایشگاه شکوه چهل سالگی/

شهر پیشرفته‌تر با مدیریت یکپارچه شهری


رئیس شورای اسلامی استان زنجان گفت: مدیریت شهری تنها به شهرداری مربوط نیست و دستگاه‌های خدمات‌رسان نیز در آن دخیل هستند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سجاد خدایی با حضور در غرفه ایسنا در نمایشگاه شکوه چهل سالگی، اظهار کرد: هدف از انقلاب خدمت به مردم و مردم‌سالاری دینی بود و اکنون که به بلوغ خود رسیده، دشمنان نظام، مردم و اسلام از این بلوغ می‌هراسند و می‌خواهند جامعه را از انقلاب دلسرد کنند اما مردم پای اعتقادات خود ایستادند.

 

وی در مورد اهمیت و جایگاه شورا در نظام اسلامی بیان کرد: بحث شوراها، از دوران مشروطه با موضوع انجمن‌های ایالتی مطرح شد اما این شیوه اجرایی مورد قبول قرار نگرفت و علما به مخالفت با آن پرداختند و در نهایت پس از پیروزی انقلاب در اردیبهشت ۵۸ امام فرمان تاریخی برای مردمی بودن انقلاب صادر کردند و اختصاص ۸ فصل از قانون اساسی به شوراها نشان از جایگاه رفیع آن دارد.

 

این مسئول با اشاره به اینکه مدیریت شهری تنها مربوط به شهرداری نیست، تصریح کرد: دستگاه‌های خدمات‌رسان نیز شامل مقوله شهری هستند و هماهنگی بین دستگاه‌ها و شهرداری خوب اتفاق نیفتاده، البته در این موارد نقص و نقض قانون نیز وجود دارد و قانونگذار شوراها را به بر نظارت بر کار شهرداری‌ها موظف کرده اما به سایر دستگاه‌ها ورود پیدا نکرده است.

 

رئیس شورای اسلامی استان زنجان ادامه داد: در این شورا پیگیر این هستیم که بحث مدیریت یکپارچه شهری را مصوب کنند تا از این منظر خدمات‌رسانی به مردم، برنامه‌ریزی، صرفه‌جویی و کنترل منابع و هزینه کرد، بهتر محقق و از موازی کاری‌ها پرهیز شود و دولت و مجلس نیز در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهند.

 

وی، شوراها را حلقه واسط بین مردم و مسئولان خواند و گفت: شوراها می‌توانند با شناسایی نارسایی‌ها و احصای انتظارات مردم، اولویت‌ها را تشخیص دهند و نقش بیشتری برای مشارکت و ترغیب مردم به امور شهری داشته باشند.

 

خدایی خاطرنشان کرد: البته ایراداتی هم در بحث فعالیت‌های شوراها بوده که بخشی از آن به نمایندگان شورا در ادوار گذشته و بخشی نیز به نقص قانون برمی‌گردد؛ چراکه شرایط احراز کاندیداها کارشناسی شده نیست و به شرایط حداقلی اکتفا شده که این امر مانع برآورده شدن انتظار برای بالندگی هرچه بیشتر شوراها می‌شود.

 

وی یادآور شد: با این حال بعد از گذشت ۲۰ سال فعالیت شوراها به مدد فضای مجازی و ارتقای سطح آگاهی مردم و بلوغ فکری و سیاسی جامعه، شاهد اتفاقات بهتری نسبت به گذشته هستیم و مردم به نمایندگان خود در شوراها بیشتر اعتماد دارند. امیدواریم با مدیریت یکپارچه شهری و با اختیاراتی که در وظایف و اختیارات شوراها وجود دارد، بازوی توانمند نظام باشد.

 

به گزارش ایسنا، نمایشگاه شکوه چهل سالگی از 12 بهمن‌ماه آغاز شده و تا 16 ماه‌جاری ادامه داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: