• چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9711-5184-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

ثبت ۲۰۴ میلی‌متر بارش در استان زنجان


مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای زنجان گفت: تا روز گذشته ۲۰۴ میلی‌متر بارش در استان ثبت شده است.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، یوسف رضاپور در نشست خبری مدیران حوزه انرژی استان، اظهار کرد: استان زنجان سال گذشته و امسال جزو استان‌هایی است که بارش متعارفی داشته به طوری که تا روز گذشته 204 میلی‌متر بارش در استان ثبت شده است.


این مسئول ادامه داد: این میزان بارش نشان از افزایش 156 درصدی نسبت به سال گذشته و 58 درصدی نسبت به بلند‌مدت است.


وی با اشاره به آغاز فعالیت شرکت آب منطقه ای استان زنجان در دهه دوم انقلاب، افزود: آغاز مطالعات و اجرای طرح ساختمان سد تالوار و گلابر در سال 1374 برای تامین آب کشاورزی و صنعت شهرستان‌های ایجرود و خدابنده و آغاز مطالعات و اجرای طرح ساختمان سد تهم برای تامین آب شرب شهرستان زنجان در سال 1373 اقدامات شاخص این ادارات است.


رضاپور تصریح کرد: در دهه سوم انقلاب اسلامی تعداد هشت سد مخزنی کوچک و بزرگ با حجم 210.4 میلیون مترمکعب برای مصارف شرب، صنعت و کشاورزی ایجاد شده است و در صورت احداث شبکه آبیاری و زهکشی امکان آبیاری یک هزار و 372 هکتار از اراضی استان را دارا است.


وی با اشاره به اینکه آغاز عملیات مطالعه و اجرای طرح ساختمان سد کینه‌ورس در سال 1379 برای تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی بوده و  تعداد 13 سد تغذیه مصنوعی به حجم 46.4 میلیون مترمکعب برای تقویت سفره‌های آبخوان شهرستان‌های زنجان، سلطانیه به بهره‌برداری رسیده است.


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان یادآور شد: تعداد 18 ایستگاه پمپاژ با حجم 51.08 میلیون مترمکعب برای تامین آب 6 هزار و 452 هکتار از اراضی سطح استان و اشتغالزایی 4 هزار و 429 نفر به بهره‌برداری رسیده است. همچنین تعداد 44 بند انحرافی و سه سر دهنه و کانال به منظور تامین آب 11 هزار و 440 هکتار و اشتغالزایی 8 هزار و 658 نفر در سطح  استان نیز به بهره‌برداری رسیده است.


این مسئول اظهار کرد: تعداد 1439 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق و تعداد 621 دستگاه کنتور حجمی هوشمند نصب شده است و 2400 هکتار شبکه ابیاری و زه‌کشی مدرن در شهرستان ایجرود به منظور اشتغازایی 1800 نفر در پایاب سد گلابر به بهره‌برداری رسیده است.


رضاپور خاطرنشان کرد: آغاز عملیات اجرای ساختمان سد بلوبین برای تامین آب شرب شهرستان ایجرود و روستاهای تابعه به میزان 3.5 میلیون مترمکعب آغاز عملیات اجرای ساختمان بند تنظیمی پاوه رود و برای تامین آب کشاورزی 12 هزار و 440 هکتار از اراضی حقابه برای شهرستان طارم به میزان 114.9 میلیون مترمکعب بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: