• جمعه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9711-14714-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

کارشناس امور دینی:

برای شناخت حضرت زهرا (س) نخست باید حضرت علی (ع) را درک کرد


کارشناس امور دینی گفت: برای شناخت بیشتر حضرت زهرا (س) باید نخست حضرت علی (ع) را درک کرد و موضوع هم‌کفو بودن این دو شخصیت والا را در سخنرانی‌ها بیشتر مورد توجه قرار داد.

 

حجت‌الاسلام محمد نوری در گفت‌‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: وقتی سخن از حضرت زهرا (س) به میان می‌آید، غالب افکار به سمت مظلومیت ایشان می‌رود و این در حالی است که اگر بخواهیم حضرت زهرا (س) را بشناسیم باید نخست به شناخت حضرت علی (ع) رجوع کنیم.

 

وی افزود: هر کس بتواند شخصیت والای امام علی (ع) را بشناسد، آن‌گاه می‌تواند ارزش و جایگاه حضرت زهرا (س) را درک کند، در ازدوج آنچه مورد توجه قرار می‌گیرد هم‌کفو بودن طرفین است اما این هم‌کفو بودن در حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) به معنای حقیقی خود بود؛ چراکه اگر یکی از دو شخصیت آفریده نمی‌شدند جفتی برای دیگری هرگز پیدا نمی‌شد.

 

نوری تصریح کرد: وقتی سخن از شجاعت حضرت علی (ع) به میان می‌آید باید گفت که حضرت زهرا (س) نیز دارای چنین خصیصه‌ای بودند؛ چراکه وقتی دشمن به خانه ایشان حمله کرد حضرت زهرا (س) به دشمن التماس نکردند، سخن مشهور «کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود» در وصف حضرت زهرا (س) نیز باید گفت که حضرت علی (ع) گمنام می‌ماند اگر زهرا (س) نبود.

 

این کارشناس دینی در ادامه خاطرنشان کرد: حضرت زهرا (س) دارای القاب بسیاری هستند اما متاسفانه جامعه اسلامی با شنیدن القاب ایشان معنای لغوی اسمی را نمی‌دانند و این در حالی است که هریک از این اسامی دارای فلسفه و حکمت است.

 

وی گفت: اگر می‌خواهیم عظمت بانوی بزرگ اسلام حضرت زهرا (س) را درک کنیم باید موضوع هم‌کفو بودن حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) را پررنگ دیده و بیشتر به آن توجه کنیم.

 

نوری تصریح کرد: شور و شعور مکمل یکدیگر در برگزاری مراسم عزاداری است، صرف برگزاری مراسم روضه‌خوانی و سخنرانی کافی نیست، بلکه باید این دو کنار یکدیگر باشند تا عمق‌بخشی لازم جهت تبیین دین انجام گیرد.

 

این کارشناس دینی در ادامه یادآور شد: حضرت زهرا (س) الگوی مهم برای مردان و زنان عالم به‌شمار می‌آید. متاسفانه امروز از فرهنگ فاطمی فاصله گرفته‌ایم و این دوری موجب بروز مشکلات عدیده در جامعه اسلامی شده که می‌توان به کاهش آمار ازدواج، افزایش طلاق، خشنونت، بی‌حجابی و غیره اشاره کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: