• چهارشنبه ۸ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9712-284-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

کاهش ضایعات کشاورزی؛ تامین‌کننده امنیت غذایی


عضو شورای مرکزی خانه کشاورز گفت: کاهش ضایعات کشاورزی، یکی از چالش‌های جدی اکثر کشورها به‌ویژه کشورهای در حال توسعه است.

 

نازخند صبحی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: موضوع بحث‌برانگیز روند کاهش ضایعات محصولات کشاورزی در مراحل کاشت، داشت و برداشت، همچنین مراحل توزیع و مصرف، یکی از چالش‌های جدی اکثر کشورها به‌ویژه کشورهای در حال توسعه به‌شمار می‌رود و شایسته است که سیاست‌مداران و اندیشمندان مجامع علمی در جهان سوم برای کاهش این معضل، چاره‌اندیشی کنند.

 

وی ادامه داد: در واقع ضرورت دارد که خط‌مشی سیاست‌های کلان، ارائه راه‌کارهای علمی و اجرایی جهت جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی باشد. علاوه بر این، دستگاه‌های دولتی نیز موظف‌اند که سطح آگاهی عمومی را در این خصوص ارتقا دهند؛ چراکه کاهش ضایعات محصولات کشاورزی علاوه بر تامین امنیت غذایی، نقش به‌سزایی در کاهش قیمت مواد غذایی و بهبود شرایط اقتصادی دارد.

 

صبحی با تاکید بر اثر فرسودگی ماشین‌های کشاورزی در افزایش تولید ضایعات، تصریح کرد: با توجه به اهمیت استراتژیک بخش کشاورزی در ارزش تولید ناخاص کشور، اشتغال‌زایی، توسعه صادرات غیرنفتی و ایجاد امنیت غذایی، باید یکی از سیاست‌های جدی دولت در امر امنیت غذایی، کاهش ضایعات غذایی باشد.

 

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز با اشاره به این‌که سازمان فائو راه‌هایی را برای جلوگیری از ضایعات مواد غذایی به مسئولان کشاورزی و تامین‌کنندگان مواد غذایی ارائه داده است، تصریح کرد: موضوع با اهمیتی که دولت‌مردان هر کشوری باید در نظر بگیرند، تعیین خط‌مشی کلان در رابطه با کاهش ضایعات است و در وهله دوم باید مسئولیت‌ها و وظیفه سازمان‌های خصوصی و دولتی تعیین شود.

 

وی یادآور شد: در این راستا باید دو راه‌حل در نظر گرفته شود. راه‌حل اول مربوط به بالا بردن سطح آگاهی عمومی در کاهش ضایعات از طریق روش‌های جلوگیری از تولید ضایعات است. راه‌حل دوم مربوط به تدوین سیاست‌های دولت است؛ در واقع اجرای این سیاست‌ها بعد از تدوین، اثرگذاری سریع‌تری در کاهش ضایعات دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: