• پنجشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 981-1587-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

تهیه‌کننده و عکاس دفاع‌مقدس:

غرب برای مستندسازی جنگ به تفکرات شهید آوینی بازگشته است


یک تهیه‌کننده و عکاس دفاع‌مقدس گفت: غرب در خصوص مستندسازی جنگ در حال بازگشت به تفکرات شهید آوینی است.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، رضا نظری عصر دیروز در نشست بازشناسی هندسه معرفتی و تأثیر آثار شهید آوینی بر جریان هنر انقلاب، اظهار کرد: غرب در خصوص مستندسازی جنگ در حال بازگشت به تفکرات شهید آوینی است و آوینی، به نام «سید شهیدان اهل قلم» شناخته می‌شود. این نام‌گذاری نشان‌دهنده اهمیت و تاثیرگزاری آثار این شهید در حوزه هنر انقلاب و دفاع‌مقدس است.


وی ادامه داد: زمانی که روشن‌فکری هنری مد بود، شهید آوینی به نیازهای جامعه توجه و از زاویه خوبی به موضوعات ورود می‌کرد. در حال حاضر نیز ده‌ها کتاب و صدها مقاله و برنامه مستند از سیدمرتضی آوینی باقی مانده است که می‌تواند منبع خوبی برای مراجعه نسل جدید و آشنایی این نسل با انقلاب اسلامی و دفاع‌‌مقدس باشد .


این تهیه‌کننده و عکاس دفاع‌مقدس تصریح کرد: تفکر آوینی، انسان را به رشد و کمال دعوت می‌کند؛ در واقع افکار آوینی یک آرمان‌گرایی درست داشت و آن، انتخاب راه صحیح بود. همچنین می‌توان مبارزه با طاغوت را یکی از مؤلفه‌های اصلی شیوه تفکر شهید آوینی عنوان کرد.


در ادامه این نشست، پرویز فتح‌الله پور، پژوهشگر حوزه تاریخ و فرهنگ نیز به بیان نقطه نظرات خود پیرامون تأثیر هنر بر تاریخ و بالعکس پرداخت و با تاکید بر این‌که یکی از وجوه فرهنگ، هنر است، گفت: شهید سیدمرتضی آوینی هنر را وسیله‌ای برای به کمال رساندن جامعه می‌دانست.


به گزارش ایسنا، بیستم فروردین‌ماه سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم، شهید سیدمرتضی آوینی کارگردان، مستندساز و روزنامه‌نگار حوزه فرهنگی است که سال 1372 در منطقه فکه در اثر انفجار مین باقی مانده از جنگ تحمیلی به شهادت رسید. شهید آوینی بیشتر به دلیل مجموعه فیلم‌های مستند تلویزیونی درباره جنگ ایران و عراق با نام روایت فتح شناخته شده است.


در همین راستا، در دومین روز از هفته گرامی‌داشت هنر انقلاب؛ نشست بازشناسی هندسه معرفتی و تأثیر آثار شهید آوینی بر جریان هنر انقلاب، عصر روز چهارشنبه 21 فروردین‌ماه با حضور اساتید، هنرمندان و علاقه‌مندان هنر متعهد به میزبانی حوزه هنری زنجان در فرهنگسرای امام خمینی (ره) برگزار شد.


در این نشست رضا نظری تهیه‌کننده و عکاس دفاع‌مقدس، مهدی یعقوبی تهیه‌کننده و مستندساز و پرویز فتح‌الله‌پور پژوهشگر حوزه تاریخ و فرهنگ به گفت‌وگو در خصوص جهان‌بینی، شخصیت، افکار و تأثیر شهید آوینی در هنر انقلاب و دفاع‌‌مقدس پرداختند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: