• دوشنبه ۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 982-191-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

/دغدغه‌ای تازه از راه رسید/

ملخ مراکشی مهمان‌ ناخوانده طارم


آفت ملخ مراکشی یکی از بزرگ‌ترین تهدیدهای کشاورزی طارم است که در صورت کنترل نشدن، خسارات فراوانی به جا می‌گذارد .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، شرایط خاص اقلیمی و آب و هوایی شهرستان طارم باعث شده است این منطقه زیست‌گاه مناسبی برای ملخ مراکشی باشد .


ملخ مراکشی یکی از خطرناک‌ترین ملخ‌های موجود در جهان است که متاسفانه در طی سال‌های اخیر در جمعیت‌های بسیار بالا تکثیر و در سطح کانون‌های منطقه مشاهده می‌شود .


آفت ملخ همه ساله در نیمه دوم فروردین‌ماه در کانون‌های ملخ و اراضی ملی مشاهده که پس از کانون‌یابی نسبت به کانون کوبی آن اقدام می‌شود اگر در مدت کوتاه با این آفت در مرحله سن 2 مبارزه نشود، این ملخ‌ها به سن 5 الی 6 می‌رسند و به داخل مزارع هجوم می‌آورند .


برای مبارزه با این ملخ‌ها عملیات کانون‌یابی انجام می‌شود تا علاوه بر کنترل آفت در کانون‌ها از بالدار شدن آفت و ریزش آن به مزارع و باغات جلوگیری شود؛ چراکه در صورت بالدار شدن آفت کار کنترل بسیار مشکل، هزینه‌بر و دارای حداقل کارایی خواهد بود در مرحله اول مراتع و مزارع آلوده به آفت ملخ با پرچم آبی کانون‌یابی شده و پس از سم‌پاشی محل با پرچم قرمز علامت گذاری می‌شود تا دامداران و زنبورداران به این مناطق وارد نشوند .


در همین رابطه سرپرست فرمانداری شهرستان طارم به خبرنگار ایسنا می‌گوید: چند سالی است که در سطح شهرستان با آفت ملخ مراکشی مواجه هستیم .


ستار صفری با بیان اینکه سالانه بالغ بر ۳۰ هزار هکتار از مراتع طارم با پراکنش مختلف با این آفت دست و پنجه نرم می‌کنند، ادامه می‌دهد:  همه ساله در ۱۵ الی ۱۶ هزار هکتار از مراتع از طریق سم‌پاشی با این آفت مبارزه می‌شود .


وی با بیان این که قبل از عید، پایش کل شهرستان صورت گرفته و در برهه فعلی نیز آفت‌ها به سنی رسیده‌ که بحث سمپاشی باید اتفاق بیافتد، یادآور می‌شود: سن 2 و 3 بهترین زمان مبارزه شیمیایی برای این آفت است .


این مسئول از آمادگی جهادکشاورزی این شهرستان با همه تجهیزات و ظرفیت نیروی انسانی برای مبارزه با این آفت خبر داده و تاکید می‌کند: از طریق شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان نیز هماهنگی لازم برای تامین وسایل مورد نیاز انجام شده است .


صفری با بیان اینکه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این حوزه صعب‌العبور بودن دسترسی به کانون‌ها است، تصریح‌ می‌کند: صعب‌العبور بودن مناطق بالطبع انتقال تجهیزات را نیز سخت می‌کند که مبارزه در این مناطق نیز نیازمند تجهیزات خاص خود است .


سرپرست فرمانداری شهرستان طارم ادامه می‌دهد: گاهی اوقات مقاومت بالای آفت در برابر سم، مبارزه‌کنندگان را مجبور به استفاده از سم خالص می‌کند که این امر نیز وسیله خاص خود را می‌طلبد .


وی با بیان اینکه با فعالیت‌های شبانه‌روزی تاکنون این آفت وارد مزارع و باغات نشده است، یادآور می‌شود: امسال بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای مبارزه با این آفت برآورد شده است که نیازمند مساعدت مسئولان استانی در این حوزه هستیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: