• شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 982-7814-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان:

فشارخون، گلوی 70 درصد مردم را می‌فشارد


رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: 70 درصد مردم درگیر فشارخون هستند.


پرویز قزلباش در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: سنجش پرفشاری خون یکی از سیاست‌های وزارت بهداشت است و حدود 70 درصد از مردم درگیر فشارخون هستند و از بیماری خود نیز اطلاع ندارند که در این راستا طرح سنجش فشارخون از 27 اردیبشهت به صورت ملی و در سطوح مختلف جامعه شروع می‌شود.


این مسئول، فشارخون را عامل مهم بروز سکته‌های مغزی و قلبی دانست و ادامه داد: مصرف بی‌رویه نمک نیز عامل اصلی فشار خون بالا است که باید با فرهنگ‌سازی در تغییر سبک زندگی مردم پیش برویم که این نیز نیازمند مشارکت و همکاری همه بخش‌های دخیل را می‌طلبد.


وی افزود: برای بهبود و پیشرفت حوزه بهداشت و سلامت روستایی نیازمند همکاری شوراها هستیم   که این همکاری در زمینه‌های بهسازی منابع آب، دفع صحیح زباله و فضولات حیوانی و احداث و بهسازی توالت‌های عمومی است. همچنین در حال حاضر دسترسی به آب آشامیدنی سالم در حال رسیدن به آمار صد درصدی است.


قزلباش، وضعیت برخورداری از سرویس‌ بهداشتی عمومی را 92 درصد اعلام کرد و گفت: دسترسی و برخورداری از توالت بهداشتی جزو سیاست‌ها است ولی در شهرستان ماه‌نشان در این زمینه باید توجه ویژه شود، بحث   دفع فضولات حیوانی نیز در استان بالای 90 درصد است که در شهرستان ایجرود نیز باید به این مسئله توجه شود.


رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان یادآور شد: استفاده از مشارکت سایر دستگاه‌ها، جذب اعتبارات استان و جلب مشارکت مردم از انتظارت حوزه بهداشت و درمان است و اصلی‌ترین و مهم‌ترین فاکتور پیشرفت بهداشت اراده خود مردم و مشارکت فعال آن‌ها است و با استقرار نظام ارجاع الکترونیک در جهت حفظ کرامت مردم، خدمات با کم‌ترین هزینه و محرمانه‌ترین شکل ممکن برای جامعه قابل دستیابی است.


وی خاطرنشان کرد: ما در اجرای طرح ارجاع الکترونیک و تشکیل پرونده الکترونیکی در کشور پیشتاز هستیم که در حال حاضر بالای 50 درصد مردم نیازمند فرهنگ‌سازی در این زمینه هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: