• یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 982-18014-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

پایش بیش از 22 میلیون قطعه جوجه‌ریزی طی پارسال؛

شهروندان نگران شیوع آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان نباشند


مدیرکل دامپزشکی استان زنجان تاکید کرد: شهروندان نگران شیوع آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان نباشند.

 

محمدباقر حاج کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با تاکید بر اینکه شهروندان نگران نباشند، اظهار کرد: با توجه به شیوع وسیع این بیماری در سال‌های گذشته، همچنین استقرار زنجان در مسیر کوچ پرندگان مهاجر و متعاقب آن ورود و خروج طیور بومی و صنعتی، احتمال بروز آنفلوآنزای فوق‌حاد و در نتیجه تهدید بهداشت عمومی و صنعت پرورش طیور وجود دارد. با این وجود، نظارت‌ها به صورت مستمر ادامه دارد و شهروندان نگران شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نباشند.

 

این مسئول با بیان اینکه این بیماری، بین انسان و طیور مشترک است، ادامه داد: برای پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان در قالب مراقبت فعال و غیرفعال و سرمی در واحدهای صنعتی و بومی، طی سال گذشته 22 میلیون و 266 هزار قطعه جوجه‌ریزی انواع طیور در استان تحت عملیات بررسی و مراقبت قرار گرفت.

 

وی با اشاره به انجام 1190 مورد نمونه‌برداری و 2910 مورد آزمایش در همین راستا، افزود: آموزش مرغ‌داران در مراکز صنعتی و سنتی، نظارت بر ضدعفونی بهینه مزارع صنعتی و کشتارگاه‌های طیور، ممیزی بهداشتی همه مزارع مرغ مادر و تخم‌گذار و بولت و مراکز پرورش بوقلمون از مواردی است که به جد پیگیری می‌شود.

 

حاج‌کاظمی تصریح کرد: مرغ‌داری‌های سطح استان به‌صورت دوره‌ای و تصادفی، هر 45 روز یک‌بار مورد پایش و نمونه‌گیری قرار می‌گیرند و این مسئله در خصوص مرغ‌داری‌های پرورش‌دهنده مرغ مادر و تخم‌گذار بسیار حائز اهمیت است.

 

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: علاوه بر این، اداره‌کل دامپزشکی با اداره‌کل محیط‌ زیست در ‌خصوص پایش اطراف تالاب‌ها و سدها همکاری تنگاتنگی دارد؛ چراکه ممکن است آنفلوآنزای مرغی توسط پرندگان مهاجر و غیر‌بومی که احیانا تلف شده است، منتقل شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: