• دوشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 983-2191-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

سنجش فشارخون توسط بهورزان تیم‌های سیار در طارم


رئیس مرکز بهداشت شهرستان طارم، از سنجش فشارخون توسط بهورزان تیم‌های سیار در روستاهای طارم خبر داد.

 

جعفر مطهری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه طرح بسیج ملی کنترل فشارخون همزمان با سراسرکشور از ۲۷ اردیبهشت‌ماه باشعار فشارخون بدانیم و اقدام کنیم در شهرستان آغاز شده است، اظهار کرد: این طرح تا ۱۵ تیر ادامه خواهد داشت.

 

وی اظهار کرد: شهروندان می‌توانند با مراجعه به مراکز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی، پایگاه‌های سلامت شهری در شهرهای آب‌بر و چورزق و همه خانه‌های بهداشت روستایی در سطح شهرستان به صورت رایگان فشارخون خود را اندازه‌گیری کرده و از وضعیت خود باخبر شوند.

 

مطهری با اشاره به گروه‌های هدف این طرح، ادامه داد: همه افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار در هرسنی که باشند، بیماران دیابتی و بیماران کلیوی در هرسنی که باشند گروه هدف این طرح هستند.

 

وی با اشاره به مهم‌ترین عوامل فشارخون، تصریح کرد: از مهم‌ترین عوامل ایجاد فشارخون می‌توان به کم‌تحرکی، اضافه وزن، اختلالات خواب، استرس‌های فردی و اجتماعی و مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اشاره کرد.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: با حذف نمکدان از دسر سفره‌ها به تنهایی می‌توان ۳۰ درصد از بروز فشارخون جلوگیری کرد.

 

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد افراد مبتلا از فشارخون خود اطلاع ندارند، گفت: مردم با اطلاع زودهنگام از وضعیت خود می‌توانند از بروز سکته‌های قلبی و مغزی جلوگیری کرده و نسبت به درمان زود هنگام و رفع خطر اقدام کنند.

 

رئیس مرکز بهداشت طارم تاکید کرد: همکاری با سنجش‌گران فشارخون موجب ارتقای سلامتی و افزایش امید به زندگی خواهد شد.

 

وی با اشاره به حساسیت اجرای این طرح در روستاها، ادامه داد: روستاهایی که خانه بهداشت ندارند اقماری روستاهایی هستند که خانه بهداشت دارند و تیم سیار خانه‌های بهداشت برای اندازه‌گیری فشارخون به روستاهای فاقد خانه بهداشت مراجعه خواهند کرد.

 

مطهری خاطرنشان کرد: برای اجرای مطلوب طرح دو پایگاه شهری در شهر آب‌بر شماره یک و دو و یک پایگاه نیز در شهر چورزق در نظر گرفته شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: