• شنبه ۱۱ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-5514-5
  • خبرنگار : 28026
  • منبع خبر : ----

معاون دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان عنوان‌ کرد:

مصرف بالای دخانیات در زنجان


معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان، گفت: میزان شیوع فشارخون بالا در کشور، در سال‌های 1990 تا 2016 حدود 3 برابر شده‌ است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدرضا صائینی پیش از ظهر امروز در همایش پیشگیری و کنترل فشارخون بالا، گفت: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا طرحی است که نیاز به هم‌گرایی ویژه دارد که افراد بالای 30 سال، 30 درصد دچار پرفشاری خون بوده که 40 درصد این بیماران از بیماری خود مطلع و 50 درصد بیمارن دارای فشارخون تحت درمان و دارو هستند.

 

وی افزود: میزان شیوع فشارخون بالا در کشور، در سال‌های 1990 تا 2016 حدود 3 برابر شده‌ است. فعالیت‌های بدنی یکی از عوامل پیشگیری پرفشارخون است که 42 درصد مردم فعالیت بدنی مناسبی ندارند. مصرف دخانیات یکی از عوامل ابتلا به پرفشاری خون است که متاسفانه میانگین مصرف دخانیات در استان زنجان بالا است.

 

صائینی در رابطه با میزان آگاهی بیماران مبتلا به فشارخون در استان، اظهار کرد: درصد آگاهی بیماران مبتلا به فشارخون بالا در روستاها، 42 درصد و در شهر، 39 درصد است که میزان آگاهی در روستاها بالاتر از شهر است، زیرا مراکز درمانی در روستاها اقدامات موثری را در این زمینه انجام داده‌اند.

 

وی تصریح کرد: زنان ریسک بیشتری در ابتلا به پرفشاری خون دارند. آمار فشارخون بر اساس steps رتبه چهارم را از نظر کم بودن فشارخون داریم. بعد از ماه رمضان، افزایش 200 مرکز ثابت و سیار را علاوه بر 200 واحد مرکزی که فعالیت دارند، خواهیم داشت که از این 200 واحد حدود 80 واحد در شهرستان زنجان خواهد بود.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با اشاره به سایت خوداظهاری، افزود: همشهریان می‌توانند از طریق سایت خوداظهاری به نشانی salamat.gov.ir  اطلاعات خود را ثبت و در این طرح ملی شرکت کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: