• سه شنبه ۱۴ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 983-2185-5
  • خبرنگار : 28016
  • منبع خبر : ----

یک کارشناس دینی:

عید فطر، نقطه اشتراک مسلمین جهان است


یک کارشناس مذهبی به اهمیت و جایگاه عید فطر در میان مسلمین جهان اشاره کرد و گفت: عید فطر جزو اعیادی است که همه مسلمانان جهان بر آن اتفاق نظر داشته و آن را دز نزد خویش عید بزرگ و باشکوهی قلمداد می‌کنند.

 

حجت‌الاسلام علیرضا مهرانفر در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، در پاسخ به این پرسش که در عصر پیشرفت و فناوری آیا نمی‌توان با محاسبه دقیق زمان، فرا رسیدن هلال ماه نو را از پیش مشخص کرد، افزود: اکثریت قریب به اتفاق فقهای شیعه، زمان رؤیت ماه نو را هنگام فرا رسیدن عید فطر می‌دانند، از طرفی جهت رؤیت در نیمی از كره زمین خلاف جهت رؤیت در نیمه دیگر است، بنابراین موضوع رؤیت واحد برای افرادی كه افق‌های مختلف دارند، مفهومی ندارد و نمی‌توان تنها خروج ماه از محاق را مستند برای رؤیت هلال نسبت به همه افراد روی کره زمین قرار داد.

 

وی با اشاره به اینکه رویت هلال با ابزار می‌تواند مانند رویت هلال با چشم عادی معتبر باشد، عنوان کرد: مشهور فقها نظرشان این است که هلال ماه باید رؤیت شود، نه با تلسکوپ و دوربین اما عده‌ای از فقها قائل‌اند که رؤیت با ابزار مانند رؤیت با چشم عادی است.

 

این کارشناس دینی افزود: مسئله دیگری که از قدیم‌الایام مطرح است، میزان اعتبار محاسبات اهل نجوم در خصوص رؤیت هلال است که بنابر نظر مشهور فقها، محاسبه ملاک معتبری برای تعیین زمان هلال ماه نو نبوده و حجت نیست.

 

مهرانفر با اشاره به راه‌های ثابت شدن هلال ماه نو، مشاهده ماه نو توسط انسان را یکی از راه‌های ثبوت ماه نو دانست و افزود: عده قابل توجهی از مردم ادعا كنند که ماه را ديده‌اند و اين عده آنقدر زياد باشند كه علم به راست‌گويی آن‌ها پيدا شود و حکم حاکم شرع از جمله مواردی است که در رویت هلال ماه نو می‌توان به آن استناد کرد.

 

وی در ادامه با اشاره به اهمیت و جایگاه عید فطر در میان مسلمین جهان، گفت: برخی اعیاد اسلامی هستند که در آن‌ها اجماعی میان مسلمین نیست و گروهی از مسلمانان نسبت به آنان جایگاهی قائل نیستند اما عید فطر جزو اعیادی است که همه مسلمانان جهان بر آن اتفاق نظر داشته و آن را دز نزد خویش عید بزرگ و باشکوهی قلمداد می‌کنند.

 

مهرانفر یادآور شد: عیدفطر می‌تواند نقطه تلاقی و اشتراک خوبی در میان مسلمین جهان باشد. در روزگاری که ندای تفرقه و اختلاف گوش جهانیان را پر کرده و اعتقادات و سنت‌های مشترک در سایه قرار گرفته‌اند؛ عید فطر در این میان می‌تواند آغازگر خوبی برای پایان دادن به اختلافات و تاکید بر اشترکات و علقه‌های مذهبی بین مسلمین جهان باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: