• یکشنبه ۲۶ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-11814-5
  • خبرنگار : 28016
  • منبع خبر : ----

کودکان؛ قربانی همزیستی سفید جوانان


یک کارشناس حقوقی با اشاره به اینکه کودکان قربانیان اصلی ازدواج سفید هستند، تاکید کرد: اگر زوجه نسبت به اثبات نسب پدر و فرزندی طفل خویش اقدام نکنند، بی‌شک جاهل بوده و نمی‌داند که با جهل و نا آگاهی که دارد چه خیانتی را نسبت به فرزند احتمالی خویش روا می‌دارد.

 

سیدمقتدا شفیعی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به این که ازدواج سفید پدید‌ه‌ای غیرشرعی و غیرقانونی است، اظهار کرد: ازدواج به دو صورت صیغه دائم یا موقت جاری می‌شود. وقتی سند عادی و رسمی بین دو طرف جنس مخالف که در اصطلاح آن‌ها را زوجین خطاب می‌کنیم امضا نشده باشد، این همزیستی کاملا غیرشرعی و غیرقانونی است و از لحاظ قانونی زوج و زوجه هیچ مسئولیتی نسبت به یکدیگر ندارند.

 

این سردفتردار با اشاره به مجازات قانونی ازدواج سفید که عمل مجرمانه است، گفت: در فصل هجدهم از قانون مجازات اسلامی (کتاب تعزیرات مصوب سال 1375) در مبحث جرائم ضد عفت و اخلاق عمومی، در ماده 637 آمده است: «هرگاه زن و مردی که بین آن‌ها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به شلاق تا 99 ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود».

 

شفیعی خاطرنشان کرد: همچنین در صورتی که یکی از طرفین ازدواج کرده باشد به‌عنوان زنای مُحصنه مجازات مخصوص خود را دارد. در ماده 225 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1/2/1392 آمده است: «حد زنا برای زانی محصن و زانیه محصنه رجم است. در صورت عدم امکان اجرای رجم با پیشنهاد دادگاه صادرکننده حکم قطعی و موافقت رئیس قوه قضاییه چنانچه جرم با بینه ثابت شده باشد، موجب اعدام زانی محصن و زانیه محصنه است و در غیر این صورت موجب صد ضربه شلاق برای هریک می‌باشند».

 

وی با تاکید بر اینکه اگر فرزندی از این ازدواج متولد شود بنابر قوانین جمهوری اسلامی ایران که برگرفته از شرع مقدس اسلام است متعلق به پدر است، ادامه داد: این فرزند از پدر ارث نمی‌برد ولی ملحق به پدر است.

 

این مدرس دانشگاه یادآور شد: در صورت شکایت زوجه از زوج در ازدواج سفید با انجام آزمایش DNA نسب فرزند به پدر قابل اثبات است؛ باید این رابطه با اثبات زوجیت ثبت شود تا به طور رسمی فرزندان ناشی از این ازدواج بتوانند از امکانات لازم استفاده کنند.

 

شفیعی با اشاره به اینکه کودکان قربانیان ازدواج سفید هستند، تاکید کرد: اگر زوجه نسبت به اثبات نسب پدر و فرزندی طفل خویش اقدام نکند بی‌شک جاهل بوده و نمی‌داند که با جهل و نا آگاهی که دارد چه خیانتی را نسبت به فرزند خویش روامی‌دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: