• سه شنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-5084-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

ملخ مراکشی و سن گندم؛ مهمان همیشگی مزارع طارمی‌ها


مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، از مبارزه 106 هزار هکتاری علیه آفت سن غلات در استان زنجان خبر داد.


رباب شب‌خیز در گفت‌و‌گو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به انجام عملیات مبارزه با آفت ملخ مراکشی در 13 هزار و 500 هکتار از اراضی شهرستان طارم، اظهار کرد: امسال سطح مبارزه با آفت سن در اراضی استان به 106 هزار و 645 هکتار رسیده و بالغ بر 98 هزار هکتار از این سطح مربوط به پوره سن و حدود 7812 هکتار مربوط به سن مادر بوده است.


این مسئول با بیان اینکه امسال عملیات مبارزه با آفت سن غلات در استان زنجان از 15 فروردین‌ماه آغاز شده و تا اوایل تیرماه ادامه داشته است، ادامه داد: چرای بی‌رویه و تخریب مراتع از دلایل مهم طغیان آفت ملخ محسوب شده و باید نسبت به آن تدابیری اندیشیده شود. البته عملیات مبارزه با ملخ مراکشی در سطح 13 هزار و 500 هکتار در شهرستان طارم انجام گرفته است.


وی با تاکید بر اهمیت مبارزه به موقع علیه آفت سن به‌ویژه سن مادر، تصریح کرد: هر چقدر در مبارزه با سن مادر موفق‌تر عمل کنیم به همان میزان جمعیت سن پوره کم‌تر شده و عملیات مبارزه با پوره کاهش پیدا خواهد کرد؛ در واقع سن گندم یک آفت همگانی است و عملیات مبارزه با بهره‌گیری از توان کارشناسان بخش خصوصی و دولتی انجام می‌شود.


شب‌خیز خاطرنشان کرد: عملیات مبارزه با سن مادر باید قبل از تخم‌ریزی و زمانی آغاز شود که حدود 80 تا 90 درصد اماکن تخلیه شده باشد، در غیر این‌صورت مبارزه و سم‌پاشی علیه آفت بی‌فا‌یده است. علاوه بر این، تشخیص زمان دقیق مبارزه با آفت سن نیز بسیار مهم است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: